Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. januára 2019

Maduro označil sankcie Spojených štátov za zločinnéNicolás Maduro, archívna snímka.Zdieľať
Nicolás Maduro, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Caracas 29. januára (TASR) - Zločinnými nazval v pondelok venezuelský prezident Nicolás Maduro sankcie, ktoré na venezuelskú štátnu ropnú spoločnosť uvalili USA. Maduro v štátnej televízii Spojené štáty obvinil z toho, že Venezuelčanov okrádajú o ropné bohatstvo, ktoré im právom prináleží. Píše o tom agentúra AP.


"Ruky preč od Venezuely!" odkázal Maduro priamo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Zároveň oznámil, že v nadchádzajúcich hodinách prijme v reakcii na americké sankcii odvetné opatrenia, podrobnosti však nespresnil.

Nové sankcie Spojených štátov sa vzťahujú na ropnú firmu Petróleos de Venezuela (PDVSA), ktorá podľa Washingtonu nesie veľký diel zodpovednosti za súčasný "tragický úpadok" tejto latinskoamerickej krajiny. V súlade s rozhodnutím Trumpovej administratívy budú zablokované všetky aktíva Petróleos de Venezuela v USA. Americké firmy budú mať zároveň zakázané s uvedenou spoločnosťou obchodovať.

Čoraz izolovanejšia Madurova vláda tak príde o jeden zo svojich najdôležitejších zdrojov príjmov.

Nové sankcie ohlásili v pondelok poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton a minister financií USA Steven Mnuchin. Zdôraznili, že toto rozhodnutie má posilniť pozíciu venezuelského opozičného vodcu Juana Guaidóa, ktorého USA minulý týždeň uznali za legitímneho lídra krajiny namiesto prezidenta Nicolása Madura.

Venezuelský socialistický prezident Maduro je v súčasnosti pod silným tlakom opozície, Spojených štátov, latinskoamerických krajín i EÚ, aby riešil súčasnú krízu vypísaním nových volieb.

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa minulú stredu vyhlásil za dočasného venezuelského prezidenta. Jeho legitimitu odvtedy uznali Spojené štáty, Kanada, Izrael, Austrália i väčšina latinskoamerických krajín. Na strane Madura - naopak - stoja Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Dunajskej Strede zasahovali v noci hasiči,namerali vyššie hodnoty CO
<< predchádzajúci článok
O prezidentské kreslo chce zabojovať zatiaľ 11 kandidátov

Maduro označil sankcie Spojených štátov za zločinné - diskusné fórum čitateľov