Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. novembra 2019

Magický advent Z. Šulajovej pokrstil magicky D. NagyNa archívnej snímke Dado Nagy.Zdieľať
Na archívnej snímke Dado Nagy. Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 8. novembra (TASR) - Magický advent je názov knižnej novinky, ktorou po takmer trojročnej prestávke v písaní i pokuse o žáner krimi poteší svojich čitateľov slovenská spisovateľka Zuzka Šulajová. Novinku, ktorá vyšla v jej novom vydavateľstve Tatran, predstavila vo štvrtok (7. 11.) v Bratislave na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka. Krstným otcom sa stal moderátor a publicista, literárny znalec, vášnivý čitateľ i autor Dado Nagy.


"Bolo to krásne symbolické vzhľadom na to, že on predstavoval moju úplne prvú knihu Džínsový denník v roku 2007," povedala pre TASR Šulajová, ktorú väčšina čitateliek a čitateľov pozná najmä vďaka mládežníckej sérii Džínsový denník. V roku 2016 autorka sériu uzavrela a rozhodla sa prestať s písaním kníh pre tínedžerov. Tento rok si vyskúša žáner krimi v podobe románu Tajomstvá jedného domu, po 11 rokoch zmenila vydavateľstvo a teraz prichádza s knihou, ktorej hlavná hrdinka, gymnazistka a uznávaná blogerka Sofia, zavedie staršieho čitateľa do študentských čias a nezabudnuteľných spomienok a mladšiemu pripraví vzrušujúcu generačnú zábavu.

Magický advent pokrstili podľa očakávania magicky. "Kniha je plná mágie, tak sme si aj my zobrali bielu sviečku a urobili sme okolo knihy očistný kruh, aby prinášala šťastie, zdravie, pohodu každému, kto si ju prečíta," vysvetlila autorka knihy. Jej uvedenie do života uzavrel Dado Nagy slovami: "Kto sa tej knihy dotkne, bude sa usmievať."

Magický advent je čarovný svet, kde neistí chalani a neskúsené baby riešia vzájomné vzťahy. V celej svojej naivite a zraniteľnosti sa snažia zapadnúť medzi rovesníkov a zároveň porozumieť svetu dospelých. Keď Sofiin starý otec, ktorý býva na lazoch pri Banskej Bystrici, ťažko ochorie, Sofia aj s mamou ho odchádzajú opatrovať. Hlavnej hrdinke padne zaťažko opustiť milované Rusovce aj svoju platonickú školskú lásku a vybrať sa na samotu, kde pred piatimi rokmi zomrel jej otec. Lazy žijú adventom a pripravujú sa na Vianoce. Obyvatelia okolitých domov prijmú Sofiu medzi seba a vtiahnu ju do svojich osídiel láskavosti. V drevenom domčeku, v "kúdeľnej izbe", dievčatá z lazov zasvätia Sofiu do veštenia z olova a z halušiek. Zblíži sa aj so starým otcom a na lazoch zažíva neuveriteľnú pohodičku: sviečky, čajíčky, deka, knižky a za oknami sneh a cencúle. Odrazu si uvedomí, ako veľmi sa jej tu páči.

"Je to prostý príbeh života, lásky a osudových zvratov vyrozprávaný pútavo, živo, s humorom a láskavým nadhľadom," avizuje vydavateľ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
P. Domingo nevystúpi na podujatiach pred letnou olympiádou v Tokiu
<< predchádzajúci článok
Samica orangutana, ktorej súd priznal štatút osoby, si zvyká na nový domov

Magický advent Z. Šulajovej pokrstil magicky D. Nagy - diskusné fórum čitateľov