Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. apríla 2016

Majetkové priznania funkcionárov by mala opäť riešiť pracovná skupina



predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik



Zdieľať
predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 24. apríla (TASR) - Sprísnenie majetkových priznaní verejných činiteľov by mala opäť riešiť pracovná parlamentná skupina. Plánuje ju zriadiť predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik (SaS).


Novelou ústavného zákona o konflikte záujmov by chcel dosiahnuť napríklad zmeny v trestoch, povinné podrobnejšie tlačivá majetkových priznaní, ktoré by umožnili lepšiu kontrolu majetku funkcionárov, ale aj možnosti odvolania sa na Ústavný súd SR. "Chcel by som, aby bola novela prijatá v tomto volebnom období," povedal na rokovaní výboru Poliačik svoju predstavu.

"Ako sme aj v minulom volebnom období boli aktívni v tejto veci, ale nedošlo ku kompromisu medzi jednotlivými politickými stranami, tak sa budeme snažiť nájsť kompromis aj v tomto volebnom období. Je len otázka, či budú všetky politické strany konštruktívne," uviedol podpredseda výboru Juraj Blanár.

Sprísnenie majetkových priznaní by chcel aj predseda parlamentu Andrej Danko. Dlhodobo tvrdí, že verejní funkcionári, ale nielen oni, musia vedieť zdokladovať rozsah svojho majetku. "Každý má vedieť zdokladovať každé svoje auto, odkiaľ má jeho manželka kabelku, kabát," vyhlásil nedávno.

O sprísnení majetkových priznaní sa hovorí už roky. Pracovná skupina tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel. Na zmeny ústavného zákona treba aspoň 90 hlasov.

Pripravená zmena mala sprísniť majetkové priznania tak, aby sa z nich dalo vyčítať, či si verejný funkcionár mohol na svoj majetok zarobiť výkonom svojej funkcie, alebo nie. Poliačik by chcel, aby nová pracovná skupina vychádzala z tejto verzie. Šéf výboru avizuje aj snahu rokovať s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd) a zástupcami parlamentných strán. Žitňanská bola jednou z predkladateliek dohodnutého návrhu novely zákona, ktorý v parlamente predložila opozícia napriek tomu, že Smer-SD od neho odstúpil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O dotácie v bratislavskej Petržalke je veľký záujem
<< predchádzajúci článok
Rakúsko rozhoduje o novom prezidentovi, vládni kandidáti asi neuspejú