Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. júla 2013

Mallorská deklarácia je v znamení silnejšej EÚ, tvrdí M. Šefčovič



Šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle spolu so španielskym kolegom Josém Manuelom Garcíom-Margallom otvorili dnes neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí zo 17 členských štátov ...



Zdieľať
Brusel/Palma de Mallorca 19. júla (TASR) - Šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle spolu so španielskym kolegom Josém Manuelom Garcíom-Margallom otvorili dnes neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí zo 17 členských štátov EÚ. Hlavnou témou schôdzky sú diskusie o budúcnosti únie, uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič Foto: TASR/Martin Baumann

Šefčovič, ktorý na podujatí zastupuje komisiu, v telefonickom rozhovore pre TASR ocenil skutočnosť, že organizátori podujatia sa rozhodli prizvať aj zástupcov politických frakcií v Európskom parlamente a tiež predstaviteľov EK. Na akcii bude prítomný aj španielsky premiér Mariano Rajoy.

Organizátori v správe pre médiá uviedli, že EÚ sa v súčasnosti potýka s mnohými kľúčovými výzvami. Ide o krízu nielen ekonomickú, kde sa treba vyrovnať s dlhovou krízou v eurozóne a posilniť euro udržateľným spôsobom, ale aj o krízu politickú a sociálnu, ktorá môže mať negatívne dôsledky pre spoločnosť i koncept európskej integrácie.

Šefčovič uviedol, že výsledkom neformálnych diskusií bude Mallorská deklarácia za silnejšiu a konkurencieschopnejšiu Európu, ktorá by mala by viac solidárna a mala mať silnejší hlas vo svete.

"Hlavným odkazom tejto deklarácie je, že zjednotená a silná Európa zostáva našou budúcnosťou. Že je potrebné pokračovať v reformách a pracovať na tvorbe pracovných miest prostredníctvom financovania reálnej ekonomiky a najmä podporou malých a stredných podnikateľov," uviedol Šefčovič.

Okrem dôrazu na ďalšie stimuly pre integráciu hospodárskej a menovej únie, sú rokovania zamerané aj na zefektívnenie inštitúcií EÚ, zaistenie zrýchlených rozhodovacích procesov a zvýšenie demokratickej legitímnosti euroinštitúcií.

"Teší ma, že Európska komisia je vnímaná ako tradičný motor európskej spolupráce," skonštatoval Šefčovič. Podľa jeho slov sa predstavitelia EÚ zhodujú v názore, že súčasné kompetencie a právomoci jednotlivých inštitúcií by mali zostať zachované, prípadne rozvinuté aj v budúcnosti.

Neformálne diskusie na Mallorke podľa Šefčoviča treba vnímať aj v rovine výziev pre občanov EÚ, aby sa čo najširšie zapojili do európskych volieb v máji 2014. Debaty o budúcnosti EÚ sú zároveň reakciou na mnohé pochybnosti o fungovaní EÚ a na šíriaci sa euroskepticizmus. Ten podľa podpredsedu EK neprináša skutočné riešenie, ale ohrozuje spoločný európsky projekt, ktorý zabezpečil Európanom najdlhšie obdobie mieru a najvyššiu úroveň prosperity v celej európskej histórii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zámer odvolávať ministra Glváča nemusí vyjsť
<< predchádzajúci článok
Pavol Frešo krstil dunajskou vodou ´Frešmobil´