Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júna 2019

Malmströmová: EÚ nemá jasnú stratégiu v oblasti dodávok vzácnych zemínCecilia Malmströmová, archívna snímka.Zdieľať
Cecilia Malmströmová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 13. júna (TASR) - Európska únia nemá zatiaľ jasnú stratégiu, ako zabezpečiť plynulý prísun kľúčových surovín v prípade, že Čína využije zeminy vzácnych kovov v obchodnom spore s USA a ich export výrazne obmedzí. Povedala to vo štvrtok komisárka Európskej únie pre obchod Cecilia Malmströmová.


"Už sme o tom začali diskutovať. Zatiaľ v tejto oblasti nemáme jasnú stratégiu, pretože ide len o varovania," povedala komisárka na konferencii organizovanej ekonomickým inštitútom Bruegel. "Ide však určite o niečo, k čomu je potrebné mať aj naďalej zabezpečený bezproblémový prístup," dodala s tým, že EÚ dúfa, že obchodná vojna medzi USA a Čínou nakoniec do takéhoto štádia nedospeje.

Zvyšujúce sa napätie vo vzťahoch Číny a USA vyvolalo obavy, že Peking by mohol využiť svoju dominantnú pozíciu dodávateľa prvkov vzácnych zemín na posilnenie svojho postavenia v obchodnom spore dvoch najväčších ekonomík.

V prípade vzácnych zemín ide o 17 prvkov, ktoré sú kľúčové vo výrobe mnohých citlivých produktov od mobilných telefónov cez zdravotnícke prístroje, elektromobily, letecké motory až po špeciálnu vojenskú techniku vrátane satelitov.

V rokoch 2004 až 2017 sa Čína podieľala na dovoze vzácnych zemín do USA 80 %. Krajina kontroluje 37 % svetových rezerv vzácnych zemín a konkurovať jej dokáže len pár alternatívnych dodávateľov.

Maurits Bruggink, generálny tajomník združenia CRMA (Critical Raw Materials Alliance), ktoré zastupuje firmy produkujúce kľúčové suroviny a obchodujúce s nimi, uviedol, že združenie tlačí na Brusel, aby sa zvýšila produkcia v Európe. "Vždy budú existovať riziká spojené s dodávkami z krajín ako Čína, Rusko či Kongo, takže je nevyhnutné ťažiť na vlastnom trhu, a to kdekoľvek, kde je to možné," povedal Bruggink. "V tomto smere je potrebné urobiť ešte veľa práce," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas demonštrácie zatkli v Hongkongu 11 ľudí
<< predchádzajúci článok
Chameneí povedal Abemu, že nechce jadrové zbrane

Malmströmová: EÚ nemá jasnú stratégiu v oblasti dodávok vzácnych zemín - diskusné fórum čitateľov