Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2011

Malý pohraničný styk s Ukrajinou bude jednoduchšíNavštevovanie Slovenska Ukrajincami z prihraničných oblastí bude jednoduchšie, vláda odobrila návrh doplnenia zmluvy medzi Slovenskom a Ukrajinou o malom pohraničnom styku. ...Zdieľať
hranica Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Navštevovanie Slovenska Ukrajincami z prihraničných oblastí bude jednoduchšie, vláda odobrila návrh doplnenia zmluvy medzi Slovenskom a Ukrajinou o malom pohraničnom styku. Maximálna dĺžka neprerušeného pobytu počas 180 dní sa má predĺžiť z terajších 30 na 90 dní, lehota na vydanie povolenia na malý pohraničný styk sa má zasa skrátiť zo 60 na 30 dní. Tiež sa má zrušiť poplatok za spracovanie žiadosti, ktorý je dnes vo výške 20 eur.


Zmluva sa upravuje z iniciatívy ukrajinskej strany, úprava sa konzultovala aj so zástupcami Európskej komisie. Podpísanie zmluvy je podľa ministerstva vnútra, ktoré materiál do vlády predložilo, naplánované na čas oficiálnej návštevy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča na Slovensku, ktorá by sa mala uskutočniť už tento mesiac. Aby bolo nové znenie medzinárodnej zmluvy účinné, musí ho odsúhlasiť Národná rada SR a ratifikovať prezident.

V súčasnosti platná zmluva medzi Slovenskom a Ukrajinou o malom pohraničnom styku z 30. mája 2008 nadobudla platnosť 27. septembra 2008. Možnosť prekračovať hranice v rámci malého pohraničného styku sa týka ľudí, ktorí žijú vo vzdialenosti do 30 kilometrov od hraníc. Majitelia slovenských pasov cestujú na Ukrajinu od roku 2005 bez víz.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Patrónke vybuchol plyn, odkláňajú dopravu
<< predchádzajúci článok
Vo Zvolene sa skončilo medzinárodné cvičenie NEWFIP 2011