Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2009

Malý záujem o eurovoľby je zatiaľ aj na poľskej strane



LENDAK/JURGÓW 7. júna (WEBNOVINY) – Život v dvoch obciach v slovensko-poľskom pohraničí v Lendaku v okrese Kežmarok a v obci Jurgów na poľskej strane v sobotu ani dnes ničím nepripomínal, že sa tu konajú voľby do Európskeho ...



Zdieľať
LENDAK/JURGÓW 7. júna (WEBNOVINY) – Život v dvoch obciach v slovensko-poľskom pohraničí v Lendaku v okrese Kežmarok a v obci Jurgów na poľskej strane v sobotu ani dnes ničím nepripomínal, že sa tu konajú voľby do Európskeho parlamentu. Obe obce sú si podobné výrazne poľnohospodárskych charakterom, kde dominujú súkromne hospodáriaci roľníci. Podľa neoficiálnych výsledkov sa na Slovensku zúčastnilo na voľbách necelých 20 % voličov. Podobnú účasť možno očakávať aj v Poľsku. Dnes do 12:00 odvolilo v Jurgówe z 695 oprávnených voličov len 42. „Je to veľmi slabá účasť,“ povedala pre SITA predsedníčka miestnej volebnej komisie v Jurgówe Graźyna Tybor. Volebná účasť sa nezvýšila ani po skončení omše, kedy okolo volebnej miestnosti prechádzali desiatky miestnych. Niekoľko z nich skončilo v potravinách, ktoré sú v rovnakej budove ako volebná miestnosť. K urne sa však vybralo len niekoľko jednotlivcov. Podľa Tybor možno poobede ešte nejakí voliči prídu počas popoludňajšej vychádzky. Volebné miestnosti sú v Poľsku otvorené do 22:00.


Nálada obyčajných Poliakov je podobná ako u ľudí na Slovensku. „Nejdeme na žiadne voľby. Boli sme päťkrát na voľbách a vybrali samých klamárov,“ povedal pre SITA súkromne hospodáriaci roľník z Jurgówa Jan Czernik Kacabaja. Podľa neho Európska únia nepomáha malým roľníkom. „Pomáha len tým, ktorí sú pri žľaboch a tým, ktorí nič nerobia a len berú peniaze,“ dodal J. Czernik, ktorý má niekoľko desiatok oviec, kravy a kone. J. Czernik si vie predstaviť pomoc Európskej únie, ktorá by malým roľníkom pomohla finančne na nákup strojov a zariadení. Podľa neho k dotáciám z Európskej únie sa dostanú len tí, ktorí majú známosti. Obyčajný človek nemá podľa neho šancu dostať sa k peniazom z Európskej únie.



Voľby do Európskeho parlamentu majú podľa súkromne hospodáriaceho roľníka z Lendaku Michala Halčina svoj význam, aj keď obyčajný človek podľa neho necíti význam volieb. „Sám neviem povedať, aký význam majú tieto voľby. Keby nás bolo viac, vedeli by sme zabojovať,“ uviedol M. Halčin. Michalovi Halčinovi chýba o slovenských europoslancoch viac informácií. Čo sa o nich dá dozvedieť okrem mena je maximálne len pár predvolebných viet. Po zvolení do Európskeho parlamentu už o nich človek takmer ani nepočuje, tvrdí M. Halčin. Podľa neho problémom je aj to, že sami europoslanci za Slovensko sa nevedia medzi sebou dohodnúť, „tak ako môžu bojovať za nás,“ uviedol M. Halčin, ktorý využíva agrodotácie poskytované Európskou úniou. „Samozrejme pomôžu, ale neriešia situáciu,“ uviedol M. Halčin. Nepáči sa mu, že slovenskí roľníci nedostávajú dotácie v plnej výške, na rozdiel od roľníkov v západnej Európe. Slovenskí roľníci aj preto nemôžu byť konkurencieschopní. Sklamaný je aj z podpory únie prostredníctvom eurofondov. M. Halčin v minulosti podal projekt na získanie prostriedkov z Európskej únie na výstavbu maštale, ale dodnes nevie, ako jeho projekt dopadol. Príprava žiadosti na získanie prostriedkov z eurofondov predstavuje podľa Halčina veľkú byrokraciu s neistým výsledkom. „Je to stavané pre bohatých ľudí,“ povedal M. Halčin. Po svojich skúsenostiach sa už pravdepodobne nebude uchádzať o získanie peňazí z eurofondov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V obci Seleneč vznikol s pomocou SR ekosad
<< predchádzajúci článok
Následky dažďov na Záhorí budú odstraňovať týždeň