Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. marca 2012

Máme letný čas, nezabudnite si preladiť ručičky hodiniekZmena na letný čas ovplyvnila v noci na nedeľu tri vlaky Zmena stredoeurópskeho času (SEČ) na letný ovplyvnila v noci režim troch nočných vlakov. Meškanie mali tri rýchliky R 700 Polom, R ...Zdieľať
zmenacasu hodiny letnycas BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) - Zmena na letný čas ovplyvnila v noci na nedeľu tri vlaky


Zmena stredoeurópskeho času (SEČ) na letný ovplyvnila v noci režim troch nočných vlakov. Meškanie mali tri rýchliky R 700 Polom, R 614 Zemplín a R 615 Zemplín.V noci sa zmenil stredoeurópsky čas (SEČ) na letný čas. V nedeľu ráno o 02:00 bolo treba posunúť ručičky hodiniek na 03:00.

Začiatok a koniec letného času na roky 2012 až 2016 určila vláda. Na stredoeurópsky čas opäť prejdeme v nedeľu 28. októbra.


Niektoré štáty letný čas nemajú

Na území Slovenska bol letný čas po prvý raz zavedený od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť.

V roku 1999 sa prvýkrát letný čas končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas na Slovensku začínal koncom septembra.

Niektoré štáty letný čas nemajú. Posúvať hodiny nemá význam v krajinách na rovníku, kde sú deň a noc približne rovnako dlhé - 12 hodín. Naopak, čím bližšie je krajina k pólom, tým dlhšie trvá obdobie letného času.


Letný čas šetrí energiu

Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Podľa webovej stránky webexhibits.org sa každý deň počas obdobia letného času takýmto spôsobom v celých USA ušetrí približne jedno percento energie.

Na Novom Zélande poklesne počas tohto obdobia spotreba o približne 3,5 percenta. Ľudia, ktorí vstávajú pred siedmou hodinou ráno, však napríklad minú viac energie, lebo musia svietiť. Napriek tomu odborníci tvrdia, že je to málo v pomere k tomu, čo sa ušetrí večer.

Pri zmene času majú niektorí ľudia problém s denným rytmom. Pre niektorých to nepredstavuje veľké problémy, ale ľudia s poruchami spánku toto obdobie prežívajú veľmi citlivo. Podľa niektorých vedcov striedanie zimného a letného času neprináša želaný efekt, pretože výpadok z prirodzeného rytmu vyvoláva poruchy koncentrácie a znižovanie pracovnej výkonnosti.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V noci zo soboty na nedeľu si pospíme o hodinu kratšie (24. 3. 2012)
 V noci zo soboty na nedeľu si pospíme o hodinu dlhšie (28. 10. 2011)
 Zmena času môže spôsobiť migrény, nervozitu či náladovosť (27. 10. 2011)
 Zo soboty na nedeľu sa mení čas (29. 10. 2010)
 Cez víkend prejdeme na letný čas (20. 3. 2010)nasledujúci článok >>
Nedeľa bude s príchuťou leta, niekde hlásia aj 24 stupňov
<< predchádzajúci článok
Finalistky Miss Slovensko: Žijú zdravo?

Máme letný čas, nezabudnite si preladiť ručičky hodiniek - diskusné fórum čitateľov

ešte by trebalo info25.3. 13:11:15