Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2010

Manažéri letiska dostanú odstupné 10 000 €



Odvolaný predseda predstavenstva bratislavského letiska Zdeněk Schraml a dvaja bývalí členovia predstavenstva štátnej akciovky Radek Zábranský a Jozef Pojedinec ...



Zdieľať
letisko bratislava Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Odvolaný predseda predstavenstva bratislavského letiska Zdeněk Schraml a dvaja bývalí členovia predstavenstva štátnej akciovky Radek Zábranský a Jozef Pojedinec majú podľa interného predpisu nárok na odstupné vo výške šiestich mesačných odmien. Celková odmena pre jednu osobu tak nedosahuje ani 10 tis. eur, informovala agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. Dana Madunická.

Pravidlá odmeňovania členov orgánov spoločnosti schválilo ešte v decembri 2006 valné zhromaždenie letiskovej spoločnosti, čiže akcionári zastupujúci štát - Fond Národného majetku a ministerstvo dopravy, a s malými zmenami platia doteraz.

"Informácia o mzde a odmene výkonného riaditeľa, ako aj o odstupnom vedúcim predstaviteľom letiskovej spoločnosti (predstavenstvo) je čisto internou záležitosťou," uviedla Madunická. Letisko je podľa nej plne samostatne zárobkovo činná firma, ktorá svoju činnosť hradí z vlastných prevádzkových a obchodných výnosov a nie je dotovaná zo štátneho rozpočtu.

Bývalý generálny riaditeľ štátnej rozpočtovej organizácie Slovenská správa ciest (SSC) Roman Žembera, ktorého odvolal minister dopravy Ján Figeľ (KDH), nedostal žiadne odstupné. Na generálnom riaditeľstve SSC v súčasnosti vedie úsek vnútornej správy. "Odstupné pre zamestnancov SSC je dané Zákonníkom práce a Kolektívnou zmluvou," informovala agentúru SITA Iveta Fedorová, vedúca odboru organizačno-správneho Slovenskej správy ciest.

Organizácia sa podľa nej totiž riadi zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy a je napojená na štátny rozpočet. "Hospodári len s príjmami a výdavkami štátneho rozpočtu v intenciách Kontraktu na príslušný kalendárny rok, preto sa nedá hovoriť o finančnej situácii v podniku, ani o finančných výsledkoch firmy," dodala Fedorová.




NDS odmietla informácie poskytnúť

Výšku mzdy súčasnej generálnej riaditeľky SSC Fedorová neuviedla. Podobne ako v prípade všetkých zamestnancov je určená na základe zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ako aj prílohou o základnej stupnici o platových tarifách. "Žiadne zmeny neboli vykonané," dodala Fedorová na otázku o personálnych zmenách vnútri SSC po vymenovaní novej generálnej riaditeľky Jany Janotovej.

Štátna akciovka Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) odmietla údaje o odstupnom pre bývalého predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Igora Chomu, pre odvolaných členov predstavenstva a manažmentu a tiež o mzde a odmenách vedenia spoločnosti. "Uvedené údaje nesprístupníme, nakoľko NDS nemá zákonnú povinnosť požadované informácie zverejniť," zdôvodnil odmietnutie Marcel Jánošík z NDS.

Nový predseda predstavenstva a generálny riaditeľ štátnej spoločnosti Verejné prístavy, a.s. Juraj Pavelek informoval, že "požadované informácie nemáme a preto ich nemôžeme poskytnúť."




Bývalí manažéri si výrazne prilepšili

Na otázky SITA o odstupnom a mzdách manažérov spoločností doposiaľ neodpovedalo ministerstvo dopravy, ktoré ako akcionár rozhoduje o personálnych výmenách aj odmeňovaní členov orgánov štátnych spoločností. Nezareagovali ani oslovené spoločnosti Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s., Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., Slovenská pošta, a.s. a Technická obnova a ochrana železníc, a.s.

Denník Pravda v piatok informoval, že bývalý šéf stratového Carga Matej Augustín (nominant Smeru) získal odstupné 154 tis. eur. Je to suma rovnajúca sa jeho štrnástim platom. Ďalší odvolaný člen predstavenstva nákladného dopravcu Jozef Pavúk (HZDS) mal dostať odstupné takmer 130 tis. eur. Bývalý šéf Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Milan Chúpek (SNS) si mal prilepšiť odstupným vo výške šiestich platov a spolu s náhradami za odmeny tak mal dostať vyše 54 tis. eur.

"Celkovo by vo všetkých štátnych podnikoch nemalo byť také vysoké odstupné. Je to neetické," uviedol v Pravde Peter Goliáš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.

Podľa neho vláda mohla v rámci úspor znížiť odstupné, aby bolo pre vedenie štátnych firiem rovnaké ako pri obyčajných zamestnancoch, teda dva alebo tri platy.


SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Británia zvýšila stupeň teroristického ohrozenia
<< predchádzajúci článok
Agentúra pre rozvoj podnikania sa bude čistiť