Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2006

Mandelson chce antidumpingové clá na obuv z Číny a Vietnamu



Európska únia (EÚ) má právo a súčasne aj povinnosť zasiahnuť voči nekalým obchodným praktikám Číny a Vietnamu, uviedol eurokomisár pre obchod Peter Mandelson. Podľa Madelsona musí EÚ ...



Zdieľať

ŠTRASBURG 14. marca (WN/SITA, AP) - Európska únia (EÚ) má právo a súčasne aj povinnosť zasiahnuť voči nekalým obchodným praktikám Číny a Vietnamu, uviedol eurokomisár pre obchod Peter Mandelson. Podľa Madelsona musí EÚ uvaliť na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu antidumpingové clá, pretože tieto krajiny vytvárajú nepovolené výhody pre svojich výrobcov obuvi. Výrobcovia tak môžu na európskom trhu predávať svoj tovar za dumpingové ceny, ktoré sú nižšie, ako by boli ich reálne výrobné náklady bez nedovolenej podpory štátu.

Mandelson však zároveň dodal, že európsky obuvnícky priemysel potrebuje rozsiahlu reštrukturalizáciu. "Opatrenia EÚ môžu ochrániť európsky trh voči nekalým obchodným praktikám. Nemôžu nás však ochrániť pred silnou konkurenciou ani pred prirodzenými a legitímnymi konkurenčnými výhodami, ktoré majú nízkonákladoví ázijskí výrobcovia," vyhlásil eurokomisár v utorkovom príhovore pred Európskym parlamentom (EP).

Európska komisia (EK) už 23. februára informovala o tom, že jej vyšetrovanie vo vybraných čínskych a vietnamských obuvníckych továrňach potvrdilo, že tieto firmy získavali nepovolené výhody od svojich štátov ako lacné úvery, daňové prázdniny, netrhové prenájmy priestorov či možnosť nesprávneho ohodnocovania aktív. Mandelson vtedy navrhol zaviesť antidumpingové clá vo výške 19,4 % pre čínsky a 16,8 % pre vietnamský dovoz do Európskej únie (EÚ). Clá by mali členské štáty EÚ zaviesť postupne v priebehu šiestich mesiacov, začať by sa malo na úrovni približne 4 %.

Od roku 2001, kedy Čína a Vietnam začali s týmito nekalými praktikami, klesla produkcia obuvi v EÚ o približne 30 %, ceny výrobkov sa znížili rovnako o 30 %. Prácu v odvetví stratilo približne 40 tis. ľudí, a aj keď podľa EK tento negatívny vývoj nemožno pripísať len na vrub štátnej podpory ázijských podnikov, táto podpora k nim výrazne prispela.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Červený kríž a OSN sťahujú svoj personál z Pásma Gazy
<< predchádzajúci článok
Jednotkou SF do volieb Martináková, dvojkou Ťapák