Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. februára 2015

Manžel Marilyn Monroe Miller odsúdil americký ideál kvôli morálke



Na archívnej snímke z 29. júna 1956 herečka Marilyn Monroe a dramatik Arthur Miller sa objímajú niekoľko hodín pred ich spoločným sobášom v americkom White Plains.



Zdieľať
Na archívnej snímke z 29. júna 1956 herečka Marilyn Monroe a dramatik Arthur Miller sa objímajú niekoľko hodín pred ich spoločným sobášom v americkom White Plains. Foto: TASR/AP
Roxbury/Bratislava 10. februára (TASR) - Svetoznámy americký spisovateľ, dramatik a scenárista Arthur Miller vstúpil do americkej literatúry reportážami z vojenského prostredia, ktoré vyšli pod názvom Situácia normálna. Známy bol aj manželstvom s herečkou a svetovou celebritou Marilyn Monroeovou, pre ktorú napísal scenár k filmu Mustangy. Od jeho úmrtia uplynie v utorok 10. februára desať rokov.


Významný americký dramatik, predstaviteľ psychologickej drámy, Tennessee Williams zomrel 25. februára 1983. Hra Mačka na horúcej plechovej streche bola sfilmovaná v roku 1958. Vrchol americkej dramatickej tvorby dosiahol v hre Električka zvaná túžba. V roku 1947 obdržal Pulitzerovu cenu. Na archívnej snímke z februára 1967 americký režisér Elia Kazan (uprostred) pózuje s dramatikmi Tennessee Williamsom (vľavo) a Arthurom Millerom (vpravo) v kníhkupectve v New Yorku. Foto: ARCHÍV TASR/AP

Počas druhej svetovej vojny napísal aj román Ohnisko nenávisti (Focus, 1945) o americkom antisemitizme. Jeho prvou divadelnou hrou bola dráma Šťastný človek (The Man Who Had All the Luck, 1940), ale úspech zaznamenala až jeho druhá hra Všetci moji synovia (All My Sons, 1947). Potom nasledovala úspešná hra Smrť obchodného cestujúceho (Death of a Salesman, 1949), dobre známa aj z našich divadelných scén a z viacerých filmových verzií, za ktorú získal Pulitzerovu cenu. Tragické udalosti poľovačky na čarodejnice v rokoch 1692-1693 v Amerike boli námetom jeho hry Hra s ohňom (The Crucible) z roku 1953, ktorá sa stala symbolom poukazujúcim na nebezpečenstvo kolektívneho myslenia a poverčivosti. Táto alegorická a kritická hra bola príčinou, pre ktorú si Millera predvolal výbor pre neamerickú činnosť (House of Un-American Activities Committee), dramatik však odmietol spolupracovať. Drámy Pohľad z mosta (A View From The Bridge) a Pamiatka dvoch pondelkov (A Memory of Two Mondays) pochádzajú z roku 1955.
Arthur Miller so svojou v tom čase snúbenicou Marilyn Monroe, 22. júna 1956 Foto: TASR/AP

Okrem divadelných hier napísal Arthur Miller pre svoju manželku Marilyn Monroeovú (boli manželia v rokoch 1956-1960) aj filmový scenár Mustangy (The Misfits, 1961). Po rozvode s herečkou sa Miller v roku 1962 oženil s rakúskou fotografkou Inge Morathovou.

V druhej polovici 60. rokov minulého storočia bol Arthur Miller prezidentom medzinárodného PEN klubu. Celý život bol politicky aktívny. Aktivizoval sa v úsilí o svetový mier a medzinárodné porozumenie. Vo svojich dielach odsúdil americký ideál o prosperite tvrdiac, že ho môžu dosiahnuť len tí ľudia, ktorí sú ochotní pristúpiť na nebezpečné morálne kompromisy.

Spolu s Tennessee Williamsom a Eugenom O'Neillom patrí Miller k najväčším americkým dramatikom 20. storočia. Jeho najslávnejšie divadelné hry sú dodnes v repertoári svetových divadelných scén. Jeho dráma Cena (The Price, 1968) bola uvedená napríklad aj v Bratislave v rokoch 1969 a 2000.

Na archívnej snímke na tlačovej konferencii 3. júla 2002 v Minneapolise. Foto: TASR/AP

V domovskej krajine získal Cenu Johna F. Kennedyho v roku 1984. Španielsku Cenu Princa Astúrskeho za literatúru mu v roku 2002 udelili ako tretiemu cudzincovi. V roku 2003 sa stal laureátom Ceny mesta Jeruzalem (Izrael).

Arthur Miller sa narodil 17. októbra 1915 v Harleme v New Yorku (USA) rodičom – emigrantom, keď rodina v čase krachu burzy v roku 1929 schudobnela, bol nútený si na štúdium vlastnoručne zarábať. S písaním hier začal už počas štúdia na univerzite v Michigane (USA), v roku 1938 štúdium absolvoval a stal sa novinárom.

Spisovateľ, dramatik Arthur Miller zomrel 10. februára 2005 na svojej farme v Roxbury, štát Connecticut (USA) vo veku 89 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Recenzia: Nevesta hôľ je nevšedným zážitkom
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Tom a Jerry dnes oslavujú 75. narodeniny