Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. októbra 2006

Marenčin: Téma Bratislava bude ešte pár rokov živáHistória Bratislavy je v slovenskej literatúre stále nevyčerpanou témou. Ďalšie knižky o jej histórii predstavili v bratislavskom Artfore v stredu večer.Zdieľať
  Bratislavské kaviarne a viechy či Oprášené historky zo starej Bratislavy pochádzajú z edície Bratislava - Pressburg.

      "Od roku 2000 vyšlo v tejto edícii 32 kníh. Aj keď som si už pred x rokmi myslel, že tá téma sa už vyčerpala, stále narastá a pribúdajú noví autori. Vyzerá to tak, že téma Bratislava bude ešte pár rokov živá. Bratislava je fenomén, je to hlavné mesto a má svoju bohatú históriu. Na budúci rok mám plán asi na 10 kníh," prezrádza vydavateľ Albert Marenčin.
      Hoci je edícia Bratislava populárna a silná, vydavateľstvo PT Marenčin začalo minulý rok vydávať knihy spisovateľa Michala Hvoreckého. "Každý vydavateľ sa snaží robiť beletriu," hovorí Albert Marenčin o spolupráci s mladým Bratislavčanom. "Mišo Hvorecký je dobrý autor. Veľmi dobre sa s ním spolupracuje, jeho knižky sa mi páčia," chváli Marenčin svojho "zverenca".
      Pri mladých autoroch nezostáva Marenčin len pri slovách chvály: "Pripravujem celú edíciu beletrie pod názvom Metropolis. Majú to byť knihy súčasných mladých autorov, ktoré sa nejakým spôsobom viažu k európskemu mestu."
      Do edície Metropolis patria zatiaľ okrem dvoch kníh Michala Hvoreckého aj romány Nenada Velikoviča o Sarajeve a Marka Vidojkoviča o Belehrade.  

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sting tvrdí, že dnešný rock je nuda, no jeho životný sen sa naplnil
<< predchádzajúci článok
Hegerová sníva o novom albume, aleaj oi obrovskej kuchyni

Marenčin: Téma Bratislava bude ešte pár rokov živá - diskusné fórum čitateľov