Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. novembra 2007

Marihuana je na Slovensku stále najrozšírenejšia



Užívanie marihuany a hašišu na Slovensku sa mierne stabilizovalo, vyplýva to z Výročnej správy o stave drogovej problematiky na Slovensku v roku 2006.



Zdieľať
Počet užívateľov kanabisu je však stále vysoký a mierne stúpa, najmä medzi študentmi stredných škôl. Na rozdiel od deväťdesiatych rokov však Národné monitorovacie centrum pre drogy nezaznamenalo taký prudký medziročný nárast ako v predchádzajúcich rokoch. Príčina poklesu popularity kanabisu je nejasná. Podľa koordinátorky centra Lucie Kiššovej to môže byť preto, lebo mladí viac experimentujú a skúšajú iné drogy.

Žiaci stredných škôl začínajú podľa správy experimentovať s drogami vo veku 10 až 13 rokov, najčastejšie vyskúšajú ako prvé sedatíva a utišujúce lieky, napríklad Rohypnol. S marihuanou a hašišom majú skúsenosti už 14-roční, pričom tendencia s vekom stúpa. Treťou najskúšanejšou drogou je extáza. Užívateľov tejto tanečnej drogy s problémami je na Slovensku málo, mladí ju užívajú hlavne rekreačne. Užívanie drog v skupine do 15 rokov je v Slovenskej republike zriedkavé. Rodičia ponúkli alkohol šestnástim percentám sedemročných detí. Dve percentá maloletých sa pre problémy s drogami lieči.

Kým v Európe alarmujúco narastá počet užívateľov kokaínu, na Slovensku je užívanie tejto omamnej látky trvalo na nízkej úrovni. Slováci a Česi totiž už tradične nahrádzajú kokaín pervitínom. Táto takzvaná ľudová droga je dostupnejšia a jej cena dokonca klesla. Podľa polície výroba pervitínu rastie, tento trend zaznamenali hlavne na východe Slovenska. Podľa odhadov centra užíva pervitín 13 800 až 34 500 Slovákov. Slovenský drogový trh s heroínom sa nezväčšuje, na Slovensku užíva heroín a opiáty približne 7500 až 19 000 obyvateľov. Počet užívateľov heroínu a iných injekčných drog v liečbe sa zmenšil, počet nových klientov v liečbe pervitínu je viac. Heroín má však výrazný podiel pri úmrtiach.

Vývoj ochorení vírusom HIV má v Európe všeobecne dobrý trend, iba v Portugalsku počet nakazených narastá. Na Slovensku sa nakazilo vírusom menej ako 1 percento obyvateľov, v roku 2006 mala pozitívne výsledky testov jedna žena. Tá sa nakazila práve v Portugalsku. V roku 2006 sa zvýšil počet hlásení najmä chronických hepatitíd typu C, čo môže mať súvislosť s aktívnejším vyhľadávaním výskytu choroby. Správa o drogovej situácii v EÚ upozorňuje pred skrytou epidémiou hepatitídy typu C. Na Slovensku klesol počet úmrtí účinkom drog zo 132 na 102, celková situácia v Európe je ale alarmujúca.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za hranice nebude môcť cestovať vyše 100 tisíc Bielorusov
<< predchádzajúci článok
Časť Fruniho majetku z Chorvátska je už v SR