30. mája 2012

Martin Kližan nestačil na Roland Garros na Francúza Mahuta

Slovenský tenista Martin Kližan prehral v stredajšom zápase 2. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája - 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) s ...

martin klizan PARÍŽ 30. mája (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Martin Kližan prehral v stredajšom zápase 2. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája - 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) s tiež nenasadeným domácim Nicolasom Mahutom za 202 minút 6:4, 4:6, 6:7 (5), 3:6.

Kližan dosiahol brejk už v úvode vstupného setu a napokon si udržal náskok.

V druhom dejstve ako podávajúci zaváhal v desiatom geme, takže nedostal šancu na nápravu. Vývoj sa zlomil na stranu Francúza v dramatickej koncovke tretieho setu.

Úradujúci Tenista roka v SR unikol na returne na 4:3, ale v desiatej hre sa "neodpodával" a v dlhočiznom jedenástom geme nezužitkoval príležitosti na opätovný brejk.

V neskoršom tajbrejku viedol 1:0 s minibrejkom a potom aj 5:4 po dvojchybe Mahuta, lenže následne ani raz nebodoval pri vlastnom servise. Pri skóre 5:6 zastavila jeho bekhendový return sieť. V podstate rozhodol nádherný Mahutov bekhendový return druhého podania za stavu 5:5 - najkrajší úder tejto "lotérie". Kližana môže mrzieť prepálený odvážny forhendový liftvolej pri skóre 1:1 či forhendový volej za základnú čiaru za stavu 5:4 v rámci solídne pripraveného útoku.

Vo štvrtom sete Kližan prišiel o servis v piatej hre, v ktorej viedol 40:15 a dvojchyba navodila zápletku. Pri prvom brejkbale mu súper pomohol bekhendovým returnom mimo, ale pod ťarchou druhej hrozby si Slovák nestihol ustúpiť a poslal do siete forhendovú reakciu na príjem. Navyše, ešte raz stratil podanie (2:5), a hoci vzápätí znížil na returne na 3:5, znova si neudržal servis.

Mahut, ktorý v 3. kole vyzve miestneho šampióna zo sezóny 2009, Švajčiara Rogera Federera, nastrieľal na dvorci č. 2 (divácka kapacita 1445 miest) neďaleko Porte d´Auteuil a rovnomennej skokanskej dostihovej dráhy 20 es, zdolaný 6. Kližan dal o 3 "winnery" viac (51:54), zároveň však urobil viac nevynútených chýb (50:44). Predviedol divácky atraktívnejší tenis, ale Francúz si počínal vyrovnanejšie a účelnejšie.

Dvojhra mužov - 2. kolo:

Nicolas Mahut (Fr.) - Martin Kližan (SR) 4:6, 6:4, 7:6 (5), 6:3 za 202 minút (42, 35, 79, 46)