Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. mája 2016

MATEČNÁ: Potraviny po dátume trvanlivosti by mohlo byť možné darovať



Potraviny, pri ktorých uplynul dátum minimálnej trvanlivosti (DMT), by mohlo byť možné darovať, najmä na charitatívne účely. Takúto zmenu v zákone o potravinách pripustila ...



Zdieľať
Gabriela Matečná Foto: TASR/AP
Bratislava 18. mája (TASR) - Potraviny, pri ktorých uplynul dátum minimálnej trvanlivosti (DMT), by mohlo byť možné darovať, najmä na charitatívne účely. Takúto zmenu v zákone o potravinách pripustila po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).


"Iné krajiny v Európe majú zákony, ktoré umožňujú takéto potraviny vnímať inak, ako ich vnímame my na Slovensku. MPRV však pracuje na zákonnej norme, aby bolo možné darovať a používať potraviny aj po dátume minimálnej trvanlivosti," priblížila ministerka. Príslušná zmena v zákone sa podľa nej môže udiať, vzhľadom na legislatívny proces, najskôr po tohtoročnom lete, pravdepodobne v októbri.

Z výsledkov laboratórnych skúšok vybraných trvanlivých potravín, ktoré si v štátnom akreditovanom laboratóriu v Bratislave dala urobiť Asociácia spotrebiteľov Slovenska (ASS) a o ktorých informoval na tlačovej besede Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) 29. apríla 2016 predseda ASS Miloš Lauko vyplynulo, že potraviny označené DMT sú pri dodržaní podmienok ich skladovania zdravotne bezpečné a chuťovo bezchybné, a to aj tri mesiace po uplynutí dátumu ich trvanlivosti.

Laboratórne skúšky vybraných trvanlivých potravín, ktoré si dala urobiť ASS, sa uskutočnili v dvoch termínoch. Prvýkrát v deň končiaceho sa dátumu ich minimálnej trvanlivosti, ktorý je na trvanlivých potravinách označovaný ako "Minimálna trvanlivosť do" a potom tri mesiace po tomto dátume. V obidvoch prípadoch laboratórne skúšky preukázali zdravotnú bezpečnosť, aj chuťovú a kvalitatívnu stálosť testovaných potravín. Išlo teda zásadne o trvanlivé potraviny, nazývané často aj ako suché potraviny, ako je fazuľa, tarhoňa, rezance, lúpané paradajky v konzerve, krekry a rôzne trvanlivé potraviny v prášku, ktoré ľudia v domácnostiach bežne skladujú.

Jedným z riešení, ako tieto potraviny efektívne využívať, je podľa SAMO úprava národnej legislatívy tak, aby aj na Slovensku bolo možné potraviny po DMT, za stanovených podmienok, darovať. Slovensko je totiž jednou z posledných členských krajín EÚ, v ktorých je darovanie takýchto potravín zakázané. Naopak, v SR sa tieto trvanlivé potraviny po uplynutí ich minimálnej trvanlivosti aj napriek tomu, že testy ukázali ich bezpečnosť, považujú už za biologický odpad. Takéto potraviny sú obchodníci povinní zlikvidovať a za ich ojedinelý výskyt v obchodoch sú prísne finančné postihy.

V roku 2015 iba obchodné reťazce združené v SAMO (Billa, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco) museli spolu zlikvidovať takmer 15.000 ton potravín v hodnote 12,5 milióna eur. Išlo pritom prevažne o trvanlivé produkty ako múka, cestoviny, cukrovinky, či nápoje, ktoré boli zdravotne neškodné. Negatívom takejto praxe je nadmerná tvorba potravinového odpadu na Slovensku, čo je v porovnaní napríklad s ČR takmer dvojnásobok a je porovnateľná s Maďarskom, ktoré má raz toľko obyvateľov. V týchto krajinách sa potraviny po uplynutí DMT môžu za stanovených podmienok ďalej darovať aj predávať.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
GP SR: Pri postupe zamestnanca súdu mohlo dôjsť k trestnému činu
<< predchádzajúci článok
Bratislava: Vo štvrtok sprístupnia Starý most pre chodcov a cyklistov