Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. júla 2020

Materská dovolenka má byť zohľadnená v dôchodku, Lexmann podnietila Európsky parlamentMaterská a rodičovská dovolenka musí byť adekvátna a zohľadnená aj v dôchodku.  V novom uznesení o politikách zamestnanosti členských štátov EÚ ...Zdieľať
lexmann 3 foto_europsky parlament epp 2 676x451 15.7.2020 (Webnoviny.sk) - Materská a rodičovská dovolenka musí byť adekvátna a zohľadnená aj v dôchodku.  V novom uznesení o politikách zamestnanosti členských štátov to odporúča Európsky parlament (EP) na základe podnetu od poslankyne Miriam Lexmann (EĽS/KDH).

Nie je to obdobie oddychu


Uznesenie EP rešpektuje rozhodnutie seniorov, či odídu sami na dôchodok, alebo sa rozhodnú ďalej pracovať. V oblasti pomoci odkázaným apeluje na plnohodnotné sociálne začlenenie osôb so zdravotným postihnutím a iných znevýhodnených skupín obyvateľstva. Dôraz kladie aj na adekvátne započítanie materskej a rodičovskej dovolenky do dôchodkových nárokov.

Pri pohľade na legislatívny súvis medzi materskou či rodičovskou dovolenkou a dôchodkom má človek pocit, že výchova detí je závideniahodné obdobie oddychu. Je načase, aby sme tieto obdobia prestali považovať za dovolenky a nielen ich adekvátne ohodnotili, ale aj zohľadnili v nárokoch na dôchodok,“ uviedla Lexmann v tlačovej správe.

Usmernenia bude schvaľovať Európska rada


Schválené usmernenia predstavujú strategické ciele vnútroštátnych politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia. Schvaľovať ich bude ešte Európska rada.

Pre členské štáty slúžia v jednotlivých dotknutých oblastiach ako odporúčania, členské štáty ich zohľadnia pri zmenách legislatívy v oblasti politík zamestnanosti.


Zdroj: Webnoviny.sk - Materská dovolenka má byť zohľadnená v dôchodku, Lexmann podnietila Európsky parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda schválila odklad odvodov aj za ďalší mesiac, chce zmierniť dopady koronavírusu
<< predchádzajúci článok
Muž v Nórsku pobodal tri ženy, mal násilnú minulosť

Materská dovolenka má byť zohľadnená v dôchodku, Lexmann podnietila Európsky parlament - diskusné fórum čitateľov