Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. januára 2011

Matica: Peniaze z Národného pokladu sú na Striebornom jazere



Nové vedenie Matice slovenskej preveruje legitimitu, účelovosť a hospodárnosť viacerých finančných prevodov, ktoré sa v minulosti udiali v organizácii. „Zdá sa, že ...



Zdieľať
tkac Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) - Nové vedenie Matice slovenskej preveruje legitimitu, účelovosť a hospodárnosť viacerých finančných prevodov, ktoré sa v minulosti udiali v organizácii. „Zdá sa, že ich sprevádzali straty na matičnom majetku, ťažko vyčísliteľné,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii novozvolený predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Podľa jeho slov je nové vedenie pripravené všetky kauzy doriešiť. Očistenie dobrého mena Matice slovenskej považuje za svoju prioritu. Audit ukázal nejasnosti okolo Národného pokladu, nakladania s hnuteľným majetkom či Matičného fondu.


Novinári sa ani dnes nedozvedeli, kde sa momentálne nachádza približne 23 miliónov korún (vyše 763-tisíc eur) z Národného pokladu, ktoré Matica slovenská vložila do skrachovanej nebankovky Capital Invest. “Ja vravím, že na Striebornom jazere,” reagoval ironicky správca MS Ján Eštok. Matica podľa Plus 7 dní lákala tisíce ľudí, aby investovali v Podielovom družstve Slovenskej investície (PDSI). Slováci mohli prispievať na poklad od roku 1993 na špeciálny účet, ktorý spravuje Nadácia Matice slovenskej. Tkáč aj Eštok priznali, že do PDSI tiež vložili svoje súkromné peniaze.

"Matica slovenská nikdy nedisponovala s národným pokladom," uviedol to dnes na tlačovej besede predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Autor: Richard Kramarik

Nové vedenie na tlačovej konferencii prízvukovalo, že Matica nikdy nedisponovala Národným pokladom. Ohradzuje sa, že od začiatku spravovala poklad Nadácia Matice slovenskej, ktorá sa v roku 2002 stala zriaďovateľom Matice slovenskej. “Od toho času vystupuje nadácia ako samostatný právny subjekt, ktorý dodnes neoprávnene používa meno Matica slovenská,” tvrdí Tkáč s tým, že na nadáciu nemá žiaden dosah. Výbor Matice slovenskej preto požiadal príslušných členov, aby do 20. januára zabezpečili vypustenie slov “Matica slovenská” z pomenovania nadácie. Keďže sa tak nestalo, MS pripravuje ďalšie kroky, ktoré nechcel Tkáč konkretizovať.

Súčasné vedenie tvrdí, že v kauze PDSI je Matica poškodeným subjektom. Podľa Tkáča však MS urobila chybu, keď v marci 2010 akceptovala zmenku PDSI za 42-tisíc eur s trojmesačnou splatnosťou. Stalo sa tak v čase, keď už bolo podielové družstvo v problémoch. Zmenka je navyše zmätočná. “Napríklad namiesto IČO je v nej uvedený dátum narodenia s rokom 2390,” poznamenal Tkáč. Zmenke chýbajú viaceré náležitosti. Preto sa vraj súčasné vedenie rozhodlo nesúdiť. “Súďte sa o takú zmenku, keď dopredu by sme vedeli, že by sme prehrali,” hovorí Tkáč.

"Pokiaľ ide o kauzu podielové družstvo Slovenské investície, Matica slovenská ako celok je poškodeným subjektom," uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Autor: Richard Kramarik

Ďalší problém, ktorému čelí nové vedenie MS, je vstup Matice slovenskej s 50-percentným vkladom do Eurodružstva vo výške takmer 25-tisíc eur, ktorý dodnes nie je zapísaný v obchodnom registri. Tkáč tiež predchádzajúcemu vedeniu vyčíta, že neuchránilo budovu v historickom centre Bratislavy na Grösslingovej ulici, v ktorej organizácia sídli a ktorá jej kedysi patrila. V súčasnosti vlastní MS len jedno poschodie, prišla aj o byt v tejto lokalite, ktorý sprivatizovala.

Osobitým problémom, na ktorý ukázal audit, je podľa Tkáča Matičný fond, ktorý vraj tiež neoprávnene používa v názve pomenovanie Matice slovenskej. Fond vznikol v čase prvého kola kupónovej privatizácie a svoje kupóny doň vložili mnohí členovia MS. Vedenie MS nemá dosah na hospodárenie fondu, no eviduje pôžičku 25-tisíc eur so splatnosťou tri mesiace, ktorú Matičnému fondu 4. júna 2010 poskytla. Fond pritom zastupoval vtedajší predseda MS Jozef Markuš a člen predstavenstva fondu Zdeněk Jurica. Markuš bol v tom čase aj predsedom dozornej rady Neografie.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MEDVEDEV: Musíme zlikvidovať militantov, čo stoja za útokom
<< predchádzajúci článok
Pri výbuchu v Moskve zomrela dramatička z Ukrajiny