Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. októbra 2014

Matica slovenská protestuje útoku na Andreja Hlinku



Andrej Hlinka - portrét.



Zdieľať
Andrej Hlinka - portrét. Foto: TASR
Martin 10. októbra (TASR) – Matica slovenská dôrazne protestuje proti útoku periodika maďarskej národnostnej menšiny v Slovenskej republike Új Szó na osobnosť Andreja Hlinku z 26. septembra 2014. Vyjadrenie Matice slovenskej (MS) dnes TASR poskytli jej predseda Marián Tkáč a jej správca Maroš Smolec.


Minulý týždeň uplynulo 150 rokov od narodenia najvýraznejšieho slovenského politika prvej polovice 20. storočia a po celom Slovensku sa konali dôstojné oslavy tejto udalosti, uvádza MS v stanovisku. „Autor článku využil spomienkovú slávnosť v starej budove Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave na bezhlavý výpad voči politikovi, ktorý mal záštitu nad oslavami, ale najväčší kaliber použil práve na zneváženie osobnosti Andreja Hlinku. Noviny Új Szó si zrejme neuvedomujú, že svojím konaním znevažujú aj zákon Národnej rady Slovenskej republiky z 26. októbra 2007 o zásluhách Andreja Hlinku o štátotvorný slovenský národ a o Slovenskú republiku,“ uvádza sa vo vyjadrení predstavitelia Matice slovenskej.

V Terchovej odhalili bustu Andreja Hlinku. Jeho podobizeň, ktorá tu bola kedysi v tridsiatych rokoch, sa do obce vrátila takmer po sedemdesiatich rokoch. Tohtoročné 150. výročie narodenia Andreja Hlinku ponúklo príležitosť sochu nainštalovať. Obci ju darovala Matica slovenská. Sochu odhalil 26. júla 2014 predseda MS Marián Tkáč (vľavo) a starosta obce Terchová Milan Laurenčík (vpravo). Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Matica o Hlinkovi

Kňaz, politik, publicista, ale najmä národovec Andrej Hlinka bol podľa predstaviteľov Matice takou výraznou osobnosťou, že už počas života požíval lásku stúpencov, ale aj úctu odporcov.

„Zlomové udalosti našich dejín po roku 1945 sa pokúsili Hlinku diskreditovať, ba fyzicky zničiť jeho ostatky. Ale vedomie národa sa im nepodarilo zdeformovať tak, aby prevrátili historickú pravdu. Že slovenský politický autonomizmus, ktorý Andrej Hlinka bytostne reprezentoval, predstavoval hlavnú a naozaj správnu líniu slovenského vývoja, ktorá smerovala k zachovaniu slovenskej národnej a kultúrnej identity a politickej suverenity. Stúpenci iných 'neslovenských línii', ktoré sa ponúkali nášmu národu, by mali decentne mlčať pri spomienke na odvážneho, neohrozeného slovenského politika, ktorý ako kňaz nikdy necítil nenávisť k ľuďom opačnej mienky. Ale vedel vecne a presne pomenovať všetky nepriateľské a neprajné tendencie, ohrozujúce slovenský národ,“ podotkli predseda a správca Matice slovenskej.

Výroky o Hlinkovi

Pripomenuli, že Hlinka na vlastnej koži poznal v uhorských väzniciach národnostný útlak zo strany maďarských šovinistov, no nikdy nevyzýval Slovákov na pomstu voči Maďarom. Autor článku v Új Szó podľa Matice nemá dostatok argumentov proti Andrejovi Hlinkovi, preto siahol po "podpásových útokoch citovaním jeho údajného výroku, že je 'slovenským Hitlerom' (rok 1936)".

"Výrok: Ja som slovenský Hitler, ja tu spravím taký poriadok ako Hitler v Nemecku, sa pripisuje Hlinkovi bez toho, aby sa povedalo, že ide o novinový článok v komunistických novinách Slovenské zvesti, ktorý sa inde nevyskytuje. Je teda reálna pochybnosť o jeho pravdivosti," vysvetľuje Matica. Autor článku podľa MS vôbec nehovorí o Hlinkovej kritike Hitlera.

Na archívnej snímke z 22. septembra 1938 je nemecký diktátor Adolf Hitler v Bad Godesbergu. Foto: TASR/AP Photo


Matica pripomína, že vo februári 1938 na stretnutí s predstaviteľmi nemeckých menšinových strán orientovaných na Hitlera sa Hlinka vyslovil, že Hitler je kultúrna beštia a otvorene kritizoval aj prenasledovanie kresťanov v Nemecku. Andreja Hlinku a politiku, ktorú reprezentoval, podľa MS celé medzivojnové obdobie volila väčšina Slovákov. "Treba zdôrazniť, že to neboli nijakí extrémisti, ale národne uvedomelí slovenskí roľníci, robotníci a živnostníci,“ upozornili predstavitelia Matice slovenskej.

„Je zarážajúce, že maďarské národnostné periodikum, ktoré má väčšinu čitateľov na slovenskom juhu, pripisuje agresivitu Andrejovi Hlinkovi a nie vtedajším maďarským menšinovými politikom, ktorí sa práve s pomocou Adolfa Hitlera zmocnili v novembri 1938 slovenského juhu. Pritom na ňom žila nielen maďarská menšina, ale aj štvrť milióna Slovákov a nachádzalo sa tam druhé najväčšie slovenské mesto Košice. Dúfame, že si Új Szó zakrátko pripomenie aj túto traumatickú udalosť slovensko-maďarských vzťahov a verejne sa ospravedlní za nehodný a nekvalifikovaný útok na Andreja Hlinku,“ uzatvorili predseda a správca Matice slovenskej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ONDREJCSÁK: NATO mení svoju stratégiu, malo by tak urobiť aj Slovensko
<< predchádzajúci článok
Lupič vošiel do stávkovej kancelárie s lístočkom „Nabaľ peniaze“