Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. júla 2011

Matovič predstavil štyri podmienky podpory novely ZP



Obyčajní ľudia podporia vládny návrh novely Zákonníka práce (ZP) pod podmienkou, že väčšina v snemovni schváli štyri ...



Zdieľať
matovic Nezaradený poslanec NR SR Igor Matovič.Foto: SITA/Jozef Jakubčo


BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Obyčajní ľudia podporia vládny návrh novely Zákonníka práce (ZP) pod podmienkou, že väčšina v snemovni schváli štyri ich požiadavky. Ako na brífingu uviedol líder Obyčajných ľudí Igor Matovič, prvou z nich je zachovanie minimálnych mzdových nárokov. "Myslíme si, že v Bratislave by minimálne mzdové nároky nemuseli byť zavedené, avšak Slovensko nie je len Bratislava," povedal. V regiónoch s vysokou nezamestnanosťou podľa neho minimálne mzdové nároky chránia zamestnancov pred neúmerným tlakom zo strany zamestnávateľov.


Druhou podmienkou je podľa Matoviča to, aby jedným z výpovedných dôvodov mohlo byť získanie nároku na starobný dôchodok. Na zvyšných dvoch požiadavkách je podľa neho v koalícii už dohoda. Ide o možnosť pre zamestnanca dohodnúť sa so zamestnávateľom na tom, aby namiesto stravných lístkov dostal finančný príspevok na stravu. Z takéhoto príspevku by sa podľa Matoviča neplatili dane ani odvody. Poslednou podmienkou Obyčajných ľudí je to, aby sa umožnilo čerpanie pracovného voľna v pondelok alebo piatok za sviatky, ktoré pripadnú na utorok až štvrtok. Malo by ísť o sviatky na 1. mája, 8. mája, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra.

Vládny návrh novely Zákonníka práce zo zákona vypúšťa ustanovenia o minimálnych mzdových nárokoch. Ide o šesť úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce. Minimálna mzda napríklad upratovačky je v súčasnosti vďaka tomu nižšia než minimálna mzda účtovníčky a tá je zasa nižšia než minimálna mzda pracovníka v riadiacej funkcii.

Každý zamestnanec má mať tak ako v súčasnosti štandardnú najviac trojmesačnú skúšobnú lehotu. Výnimkou budú vedúci zamestnanci, ktorých skúšobná lehota má byť najviac 6 mesiacov. V kolektívnej zmluve sa však môže skúšobná lehota u oboch skupín predĺžiť o ďalšie najviac tri mesiace. Novela Zákonníka práce ruší súčasný súbežný nárok na výpovednú lehotu a čerpanie odstupného. Výpovedná lehota sa má pritom pri pracovných pomeroch trvajúcich do jedného roka skrátiť zo súčasných dvoch na jeden mesiac.

Na zamestnancov, ktorých pracovný pomer bol v dĺžke najmenej rok a menej ako päť rokov, sa má vzťahovať súčasná aspoň dvojmesačná výpovedná lehota. Nárok na minimálne trojmesačnú výpovednú lehotu budú mať zamestnanci, ktorí u zamestnávateľa odpracovali aspoň päť rokov a menej ako desať rokov. Pri odpracovaní desiatich až dvadsiatich rokov u zamestnávateľa sa bude na zamestnanca vzťahovať minimálne štvormesačná výpovedná lehota a ak pracovný pomer trval viac ako dvadsať rokov, výpovedná lehota bude najmenej päť mesiacov.

Zmeniť sa tiež majú ustanovenia o práci na čas určitý. Takýto pracovný pomer bude možné predĺžiť najviac trikrát, pričom súčet období práce na čas určitý nebude môcť prekročiť tri roky. V súčasnosti môže byť pracovný pomer na určitý čas najviac dvojročný, pričom v rámci dvoch rokov ho možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac dvakrát.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Envirorezort bude mať protikorupčnú linku ako u Galka
<< predchádzajúci článok
Kolóny sa hodinu pred začiatkom Pohody netvoria