Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. januára 2015

Matovičovci opäť navrhujú netrestať zverejnenie tajných nahrávok



Poslanci OĽaNO opäť navrhujú, aby tajné nahratie a zverejnenie nahrávok z dôverných rozhovorov nebolo trestané, pokiaľ to odhaľuje trestný čin, napríklad ...



Zdieľať
Igor Matovič Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 20. januára (TASR) - Poslanci OĽaNO opäť navrhujú, aby tajné nahratie a zverejnenie nahrávok z dôverných rozhovorov nebolo trestané, pokiaľ to odhaľuje trestný čin, napríklad korupciu. Dosiahnuť to mienia novelizáciou Trestného zákona. Parlament by sa mal ich návrhom zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na 27. januára. Líder OĽaNO Igor Matovič nahral súkromný rozhovor s Radoslavom Procházkom zo Siete. Hovorí sa v ňom o platení faktúr bez dokladu.


Obyčajní navrhujú novelu preto, že existuje podľa nich kontroverzná skutková podstata trestného činu dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy. Úskalia tohto trestného činu sa podľa OĽaNO ukázali pri snahe trestne stíhať režisérku Zuzanu Piussi v súvislosti s jej dokumentárnym filmom Nemoc tretej moci.

Podobne to je podľa OĽaNO aj pri nemožnosti zverejniť nahrávku s Radoslavom Procházkom. Tá podľa obyčajných usvedčuje Procházku z protiprávneho konania v súvislosti s financovaním jeho prezidentskej kampane. OĽaNO poukazuje aj na utajené nahrávky z káuz Gorila a Sasanka, ktoré sa objavili na verejnosti. Obyčajní poukazujú, že vo všetkých prípadoch mali nahrávky napomáhať odhaleniu korupčného konania, hoci vznikli rôznymi spôsobmi, prípadne unikli na verejnosť "nedopatrením".

Matovičovo hnutie chce, aby nebol trestne stíhaný ten, kto zhotoví nahrávku a zverejní ju s cieľom prekaziť pripravovaný či páchaný trestný čin alebo s cieľom oznámiť spáchaný trestný čin. Rovnako by nemal byť podľa návrhu trestne stíhaný ten, kto nahrá a zverejní nahrávku verejného činiteľa. "Pričom sa vyhotovený záznam alebo jeho časť musí týkať ohrozovania alebo poškodzovania verejného záujmu zo strany tohto verejného činiteľa," píše sa v návrhu novely zákona.

"Ochrana osobnostných práv verejného činiteľa a zásah do jeho cti a ľudskej dôstojnosti vrátane výnimočných prípadov zásahov do jeho súkromia musí v prípade konfliktu s ochranou verejného záujmu ustúpiť," tvrdia obyčajní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Turecku zatkli 20 ľudí kvôli nezákonnému odpočúvaniu Erdogana
<< predchádzajúci článok
Dánska premiérka navštívila zdravotníkov bojujúcich proti ebole