Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. marca 2018

Mattis: Víťazstvom v Afganistane bude politické zmierenieAmerický minister obrany Jim Mattis vyhlásil v utorok pred svojím neočakávaným príchodom do Kábulu, že víťazstvo v Afganistane je stále možné - nie však na bojisku, ale ...Zdieľať
James Mattis Foto: TASR AP
Kábul 13. marca (TASR) - Americký minister obrany Jim Mattis vyhlásil v utorok pred svojím neočakávaným príchodom do Kábulu, že víťazstvo v Afganistane je stále možné - nie však na bojisku, ale dosiahnutím zmierenia medzi afganskou vládou a hnutím Taliban.


Podľa Mattisa sa nedá hneď očakávať, že celý Taliban bude podporovať kroky k prímeriu, ale sú niektoré "malé skupiny" v rámci tohto hnutia, ktoré prejavili záujem o účasť na mierových rozhovoroch.

Afganský prezident Ašraf Ghaní ocenil na stretnutí s Mattisom americké vojenské obete za celé roky a ocenil tiež novú vojenskú stratégiu schválenú minulý rok v auguste prezidentom USA Donaldom Trumpom. Uviedol, že táto stratégia z krátkodobého hľadiska môže vystupňovať konflikt, ale zároveň umožňuje vláde predostrieť Talibanu bezpodmienečnú mierovú ponuku bez toho, aby to vyzeralo ako kapitulácia. Takisto podľa neho umožňuje Kábulu obrátiť sa na Pakistan s ponukou "komplexného dialógu".

Trump v auguste oznámil, že inštinktívne chcel stiahnuť amerických vojakov z Afganistanu, ale napriek tomu sa rozhodol zvoliť agresívnejší prístup k tamojšiemu konfliktu, ktorý trvá už 17 rokov.

Mattis uviedol, že cieľom Spojených štátov je umožniť afganským silám, aby oslabili Taliban do takej miery, že Afganci sa budú vedieť postarať o svoju vlastnú bezpečnosť. Inými slovami, cieľom je presvedčiť povstalcov, že na bojisku zvíťaziť nemôžu, čo ich prinúti zmieriť sa s afganskou vládou, dodáva AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Študenti píšu slohové práce zo slovenského jazyka a literatúry
<< predchádzajúci článok
Poslanci NR SR si minútou ticha uctili J. Kuciaka a jeho snúbenicu

Mattis: Víťazstvom v Afganistane bude politické zmierenie - diskusné fórum čitateľov