Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Mauro Ferrari sa stal novým predsedom Európskej rady pre výskumIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 14. mája (TASR) - Európska komisia (EK) sa v utorok rozhodla vymenovať talianskeho profesora Maura Ferrariho za ďalšieho predsedu Európskej rady pre výskum (ERC), ktorej úlohou je financovanie výskumu na hraniciach poznania v Európe. Komisia vymenúva profesora Ferrariho na štvorročné funkčné obdobie, ktoré je možné raz predĺžiť.


Profesor Ferrari sa novej funkcie ujme 1. januára 2020, keď sa skončí mandát súčasného predsedu ERC, profesora Jeana-Pierra Bourguignona.

Podľa správy exekutívy EÚ začne nový šéf ERC vykonávať svoju funkciu v dôležitom momente vývoja Únie. Komisia v nasledujúcom dlhodobom rozpočte EÚ navrhla štedrú finančnú podporu pre program Horizont Európa, doteraz najambicióznejší program EÚ pre výskum a inovácie - z 13,1 miliardy eur v období 2014–20 na 16,6 miliardy eur v období 2021–27. Program Horizont Európa má zaručiť nezávislosť ERC v rámci vedeckého výboru a jej jediným cieľom naďalej bude vedecká excelentnosť.

Eurokomisár pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas v tejto súvislosti pripomenul, že ERC má celosvetovú povesť, pretože financuje excelentý výskum poháňaný túžbou po poznaní. Podľa jeho slov si Mauro Ferrari vyslúžil medzinárodné uznanie za svoju vynikajúcu medzidisciplinárnu akademickú kariéru.

"Chápe, akú hodnotu má veda v širšom celospoločenskom kontexte, je silnou vedúcou osobnosťou s mimoriadnymi komunikačnými schopnosťami. Profesor Ferrari je správnym človekom na čele úsilia o pozdvihnutie ERC a európskej vedy na ešte vyššiu úroveň," uviedol Moedas. Komisár zároveň poďakoval Bourguignonovi, že viedol ERC "od jedného úspechu k druhému".

Profesor Ferrari má za sebou úctyhodnú akademickú kariéru, počas ktorej strávil aj mnohé roky v Spojených štátoch. Pôsobil vo viacerých odboroch ako matematika, inžinierstvo, medicína a biológia. V odbore nanomedicíny sa podieľal na priekopníckom výskume.

Na výzvu náborovej komisie na predloženie prihlášok z júla 2018 zareagovalo 50 špičkových uchádzačov. Po procese hodnotenia a pohovoroch s najsľubnejšími kandidátmi náborová komisia predstavila komisárovi Moedasovi zoznam troch najvhodnejších uchádzačov. Kandidáti sa stretli s vedeckým výborom ERC, ktorý napokon schválil vymenovanie profesora Ferrariho.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rast maloobchodných tržieb v Holandsku dosiahol takmer ročné maximum
<< predchádzajúci článok
Horskí vodcovia výstupom otvorili jarnú sezónu na Mount Evereste

Mauro Ferrari sa stal novým predsedom Európskej rady pre výskum - diskusné fórum čitateľov