Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. mája 2009

MDPT zatiaľ nebude reagovať na EK



Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) zatiaľ nebude reagovať na obsah podnetov z Európskej komisie (EK), ktoré môžu Slovensko priviesť až pred Európsky súdny dvor. Podnety sa ...



Zdieľať
BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) - Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) zatiaľ nebude reagovať na obsah podnetov z Európskej komisie (EK), ktoré môžu Slovensko priviesť až pred Európsky súdny dvor. Podnety sa týkajú možného porušenia európskeho práva pri obstarávaní elektronického výberu mýta a vlaňajšieho odvolania predsedu Telekomunikačného úradu SR (TÚ). Hovorca a poradca ministra dopravy Stanislav Jurikovič vo štvrtok pre agentúru SITA zdôvodnil tento postoj tým, že ministerstvo ešte nedostalo oficiálne stanovisko EK k uvedeným prípadom. "Pokiaľ nebude doručené oficiálne stanovisko z EK, nebudeme reagovať," uviedol Jurikovič. Stanoviskom komisie sa podľa neho bude rezort dopravy zaoberať a do dvoch mesiacov pošle vysvetlenie. Pokiaľ ide o mýtny tender, hovorca rezortu dopravy sa odvolal na stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), podľa ktorého Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. pri výbere dodávateľa komplexnej služby elektronického výberu mýta postupovala v súlade s platnou legislatívou.


Vlaňajšie odvolanie predsedu TÚ Branislava Máčaja v parlamente nebolo v súlade s európskym právom. "Tento postup ani predpisy, ktoré ho umožňujú, nie sú v súlade s právnymi predpismi EÚ, podľa ktorých vnútroštátne právne predpisy musia zaručovať nezávislosť regulátora od rušivých vplyvov, ktoré by mohli ovplyvňovať nestrannosť jeho rozhodnutí," uvádza sa v aktuálnej správe EK. Komisia preto už voči Slovensku začala konanie vo veci porušenia právnych predpisov. Máčajovo odvolanie muselo MDPT vysvetľovať komisii už vlani. V decembri 2008 minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny odpovedal eurokomisárke pre telekomunikácie Viviane Redingovej na jej obavy ohľadne nezávislosti TÚ, pričom vo svojej odpovedi formuloval dôvody odvolania tak, ako ich schválila vláda. Minister Vážny vtedy povedal, že po svojej odpovedi už neočakáva zo strany EK žiadne komplikácie.

O miesto prišiel bývalý predseda TÚ Branislav Máčaj pre tender na prevádzkovateľa prvých dvoch multiplexov digitálneho terestriálneho televízneho vysielania (DVB-T). Minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) mu vyčítal meškanie súťaže. Máčaj vinil zo zrušenia tendra premiéra Roberta Fica a finančnú skupinu J&T, tí sa však od tendra dištancovali . Samotný Telekomunikačný úrad neskôr tvrdil, že k zrušeniu súťaže došlo pre zmenu frekvenčného spektra. "Veľmi ma znepokojuje, že predsedu telekomunikačného regulačného orgánu členského štátu EÚ odvolali pred skončením jeho riadneho funkčného obdobia, takže slovenská vláda a parlament majú teraz fakticky možnosť konať neobmedzene na základe vlastného uváženia," uviedla v aktuálnej správe komisárka EÚ pre telekomunikácie Viviane Redingová. TÚ pritom práve vo štvrtok 14. mája 2009 vyhlásil novú súťaž na DVB-T. Kritériá nového tendra označil Máčaj za "gumené" a nastavené na víťazstvo jednej firmy.

Podľa ďalšieho stanoviska EK disponuje informáciami, podľa ktorých je možné, že slovenské orgány vo verejnom obstarávaní na elektronický výber mýta porušili zásadu rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie podľa európskej smernice o verejnom obstarávaní a Zmluvy o Európskom spoločenstve (ES). Komisia z tohto dôvodu zaslala Slovensku formálnu žiadosť vo veci obstarávania služby elektronického výberu mýta Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS), a.s. NDS v užšej súťaži na elektronický výber mýta vylúčila troch zo štyroch uchádzačov pre nesplnenie podmienok účasti. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) následne zamietol všetkých dvanásť námietok neúspešných konzorcií proti vylúčeniu zo súťaže. Krajský súd v Bratislave rozhoduje o žalobách vylúčených účastníkov na preskúmanie zákonnosti rozhodnutí ÚVO. Satelitný mýtny systém v SR má vybudovať spoločnosť SkyToll, a.s., ktorú založili členovia víťazného konzorcia SanToll - Ibertax. Za SanTollom je francúzska diaľničná spoločnosť Sanef, kto stojí za Ibertaxom, nie je známe. Uvedené konzorcium predložilo najvyššiu cenovú ponuku na vybudovanie a prevádzkovanie mýtneho systému, a to 716,04 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Su Ťij je vo väzení, v ktorom sa mučí
<< predchádzajúci článok
Po Paroubkovi hádzali údajne vajíčka