24hod.sk    Z domova

13. júla 2009

Mečiar od septembra podpredsedom Európskej demokratickej strany



Mečiarovo Hnutie za demokratické Slovensko sa po 18 rokoch od svojho vzniku zaradí do európskych straníckych štruktúr. V septembri sa stane členom Európskej demokratickej strany (EDP), Vladimír Mečiar ...



Zdieľať
BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Mečiarovo Hnutie za demokratické Slovensko sa po 18 rokoch od svojho vzniku zaradí do európskych straníckych štruktúr. V septembri sa stane členom Európskej demokratickej strany (EDP), Vladimír Mečiar bude podpredsedom EDP. Uviedol to dnes na tlačovej besede v Bratislave poslanec Európskeho parlamentu (EP) za ĽS-HZDS Sergej Kozlík. Hnutie sa dlho snažilo o členstvo v Európskej ľudovej strane (EPP), kde je SDKÚ-DS, SMK a KDH. Pre ľudovcov bola strana s Mečiarom na čele neprijateľná, blokovali ju aj tri slovenské strany. Vlani mali ĽS-HZDS prijať európski demokrati, zostali však len pozorovateľmi. Mečiarovci mali podporu Talianov, Francúzi však boli proti. Ústupkom bolo, že traja poslanci za hnutie v EP mohli požiadať o individuálne členstvo vo frakcii Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE), v ktorej sa v europarlamente spájajú demokrati s liberálmi.


Jediný zástupca ĽS-HZDS v novom Európskom parlamente (EP) Sergej Kozlík už bude vo frakcii ALDE, tretej najväčšej v EP, ako riadny člen. Pravdepodobne bude opäť v rozpočtovom výbore a náhradníkom v niektorom z ďalších ekonomických výborov, povedal. Na prvej schôdzi EP, začínajúcej sa v utorok, bude hlasovať za nového predsedu parlamentu, bývalého poľského pravicového premiéra a kandidáta ľudovcov Jerzyho Buzeka. S najväčšou pravdepodobnosťou ALDE koncom septembra podporí aj niekdajšieho portugalského premiéra José Manuela Barrosa za šéfa Európskej komisie (EK) na ďalšie funkčné obdobie. Kozlík predpokladá, že Barrosa EP potvrdí. "Lebo to je veľmi silné, keď mu členské krajiny vyjadrili podporu, tak to sa prenáša do toho Európskeho parlamentu," uviedol pre SITA. Barrosa, ktorý bol v mladosti v maoistickom hnutí a neskôr v stredopravej ľudovej strane, navrhli európski ľudovci a zhodli sa na ňom lídri všetkých krajín EÚ.

Kozlík dodal, že poslanec za SNS Jaroslav Paška bude v novej radikálnej frakcii Európa slobody a demokracie. Frakcia vzniká po úspechu nacionalistických a extrémistických kandidátov v mnohých štátoch únie na báze frakcie Nezávislosť/demokracia (IDN/DEM), ktorá zanikla. Či bude Paška vystupovať v EP tak radikálne ako SNS na Slovensku, Kozlík komentoval slovami "pán Paška je inteligentný človek, bol môj kolega aj vo vláde. Iná vec je, že tá frakcia sama je dosť radikálna. My sme preto neboli ochotní do nej vstúpiť v tom minulom období." Otvorené zostáva zaradenie maďarského extrémistického Jobbiku. Či sa jeho traja poslanci ocitnú v rovnakej frakcii ako Slovenská národná strana (SNS), bude známe vo štvrtok. Vtedy sa uzavrú voľby výkonných orgánov parlamentu a rozdelenie poslancov do frakcií. Kozlík to nevylučuje, aj keď dosiaľ je Jobbik uvádzaný ako nezaradený. "Bol by to skutočne paradox," dodal Kozlík.

Slovensko má v 736 člennom EP 13 poslancov, v minulom období pred "zoštíhlením" EP malo 14. Najviac ich je v najsilnejšej frakcii Európskej ľudovej strany (EPP), kde má SDKÚ-DS, SMK a KDH po dvoch poslancoch. Smer-SD a jeho 5 poslancov je v druhej najväčšej frakcii socialistov (Progresívna aliancia socialistov a demokratov), ĽS-HZDS v tretej ALDE a SNS má byť v radikálnej skupine Európa slobody a demokracie. Nový parlament si Európania zvolili začiatkom júna, tvorí ho 50 percent starých a polovica nových členov. Za Slovensko je obmena poslancov 54 percent. Bude v ňom 31 percent žien, na Slovensku získali ženy 36 percent z 13 kresiel EP. V EP pribudne nová frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov, tvorená britskými konzervatívcami, českou ODS (obe predtým v EPP) a poľskou Právo a spravodlivosť bratov Kaczynských (predtým v zaniknutej frakcii Únia za Európu národov).

SITA

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/meciar-od-septembra-podpredsedom-europskej-demokratickej-strany-cl81817.html