Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. júna 2009

Mečiara potopili Smer a SNS, letecký zákon neodsunuli



Koaličná strana ĽS-HZDS narazila na odpor svojich partnerov. Predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi zmarili pokus, aby nerokovali o definitívnej podobe novely leteckého zákona na 39. parlamentnej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) - Koaličná strana ĽS-HZDS narazila na odpor svojich partnerov. Predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi zmarili pokus, aby nerokovali o definitívnej podobe novely leteckého zákona na 39. parlamentnej schôdzi, ale presunuli ju na septembrovú schôdzu. Hoci Mečiarov procedurálny návrh podporila opozícia, neprešiel pre neochotu Smeru-SD a SNS. Za návrh hlasovalo 57 zo 133 prítomných poslancov.


Všetci prítomní poslanci Smeru-SD boli proti, zdržali sa len Ján Podmanický a Dušan Jarjabek. Národniari takisto odmietli Mečiarovu snahu. Jedine Štefan Zelník nehlasoval a za boli Anna Belousovová a Ján Vestenický. Jednotne nehlasoval ani Mečiarov poslanecký klub. Zdenka Kramplová sa zdržala.

S ďalšími tromi procedurálnymi návrhmi Mečiar uspel. Z júnovej schôdze, ktorá sa dnes začala, sa mu podarilo vyradiť novelu zákona o vysokých školách, ktorou chce minister školstva Ján Mikolaj povoliť verejným vysokým školám podnikanie. Z programu vypadla aj novela Zákonníka práce, ktorou chcel poslanec za SNS Jozef Rydlo zakázať prácu v nedeľu. Na septembrovú schôdzu presunuli kontroverznú novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorou minister spravodlivosti posilňuje právomoci Súdnej rady a jej predsedu, ktorým je šéf Najvyššieho súdu SR.

Opozícia neuspela s návrhom, aby parlament odporučil vláde zrušiť spornú zmluvu o predaji emisných kvót firme Interblue Group. Koalícia odmietla podporiť opozičný návrh, aby sa do programu 39. schôdze NR SR zaradilo rokovanie o uznesení týkajúcom sa emisného obchodu. Za zaradenie do programu hlasovalo 54 zo 134 prítomných poslancov. Druhý návrh, ktorý opozícii tiež neprešiel, požadoval, aby sa parlament uzniesol na tom, že vláda má poslancom predložiť podrobnú správu o pozadí predaja emisií. Opozícia kritizuje, že Slovensko na predaji prerobilo milióny eur, pretože tonu emisií predávalo za 5,05 €, pričom Česko dokázalo zinkasovať za tonu viac ako 10 eur.

Poslankyňa za SMK Klára Sárközy neúspešne požadovala, aby Sociálna poisťovňa predložila informáciu o svojom hospodárení do 31. mája. SMK rovnako ako na aprílovej schôdzi ani na tejto nevyšiel pokus vyradiť z programu novelu zákona o štátnom jazyku. Minister kultúry Marek Maďarič ňou chce zaviesť pokuty za nespisovnú slovenčinu. Podľa Agnés Biró novela je v rozpore s Chartou regionálnych a menšinových jazykov.

Parlament ignoroval aj požiadavku Ivána Farkas, aby vláda predložila na septembrovú schôdzu opravený štátny rozpočet, keďže hospodárstvo upadlo do recesie a zvyšuje sa nezamestnanosť.

Koalícia neodsúhlasila ani iniciatívu Ivana Štefanca (SDKÚ-DS), aby parlament prijal uznesenie, ktorým vládu požiada, aby do 30 dní predložila úplne odtajnenú akcionársku zmluvu medzi spoločnosťami Javys a ČEZ, na základe ktorej má vzniknúť spoločný podnik pre potreby výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Poslanci na úvod 39. schôdze prerokovali návrh, aby v skrátenom legislatívnom konaní rokovali o vládnom návrhu zákona o Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, ktorý má nahradiť Špeciálny súd. Parlament hlasovaním o 17:00 rozhodne, či súhlasí s tým, že návrh bude schvaľovať bez štandardného pripomienkového konania.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Autosklo Hornet® Žilina a Prešov v nových priestoroch
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS žiada zrušiť zmluvu s Interblue Group