Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. septembra 2017

Medaile, kresby aj grafika, Balneologické múzeum otvorilo svoj depozit



Kolekciu umeleckých diel, ktoré má Balneologické múzeum Imricha Wintera uložené v depozite a doteraz ich nezačlenilo do svojich expozícií, si teraz možno ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 
Piešťany 19. septembra (TASR) – Kolekciu umeleckých diel, ktoré má Balneologické múzeum Imricha Wintera uložené v depozite a doteraz ich nezačlenilo do svojich expozícií, si teraz možno pozrieť na výstave Podoby umenia 1. Druhý diel plánuje múzeum na budú rok a bude na nej zastúpené sakrálne umenie.


"Zastúpené sú maľby, kresby, grafiky, umelecké diela z bronzu – plakety a medaile, keramika,“ uviedol pre TASR riaditeľ múzea Vladimír Krupa. Časť z nich získali ešte zakladatelia múzea, kúpeľník I. Winter i členovia Piešťanskej muzeálnej spoločnosti. Ide napríklad o súbor portrétov obyčajných ľudí z Piešťan i okolia z tvorby výtvarníkov od začiatku 20. storočia do medzivojnového obdobia. "Vidno tu napríklad hlásnika či strážnika mosta cez Váh," povedal Krupa. Zastúpení sú neznámi autori, ale i Alexander Buzna, Emil Paulovič či Aurel Kajlich, ktorý väčšinu života prežil v Piešťanoch.

"Krajinky v zbierkach múzea zanechali, zrejme darovali, nám v súčasnosti menej známi maďarskí maliari, ktorí Piešťany navštívili pravdepodobne ako kúpeľní hostia," dodal Krupa. Na výstave sú i diela členov zamýšľanej a plánovanej kolónie umelcov, ktorú tu chcel založiť Janko Alexy – motívom diel Alexyho sú pamiatky tohto regiónu, Jozef Kollár si všimol starý kostolík Moravanoch nad Váhom a od Martina Benku je typická krajinka s motívom zberu zemiakov.



Zastúpení sú výtvarní umelci druhej polovice 20. storočia, ktorí dlhodobo žijú a tvoria v Piešťanoch, z keramickej tvorby sú prezentované diela Ľubomíra Jakubčíka, Jozefa Sušienku a Ivana Polonského. Z depozitu na výstavu putovali aj práce medailéra Mariána Polonského i sochára Jána Koniarka. "Máme tu aj bustu z obdobia prvej svetovej vojny. Múzeu ju ako dar ponúkol jeden darca s tým, že ide o Eduarda Beneša. No vysvitlo, že je to busta neznámeho nadporučíka rakúsko-uhorskej armády od srbského sochára Stamenka Djurdjeviča, ktorý bol v Piešťanoch ako zajatec. Winterovci ho zaregistrovali a objednali si od neho bustu Beethovena, ktorú máme tiež v múzeu," dodal Krupa. Unikátom je podľa neho nedávno získaný nedokončený návrh plagátu pre piešťanské kúpele od dnes málo známeho rakúskeho umelca Karla Edlera von Stur, ktorý našli v antikvariáte v Banskej Štiavnici.

Výstava potrvá od 19. septembra do 3. novembra.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
K najväčšiemu vodopádu v Západných Tatrách sa kvôli údržbe nedostanete
<< predchádzajúci článok
V košickej Botanickej záhrade do vás narazia aj virtuálni tučniaci