Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. februára 2010

Medveď by mal o Interblue informovať, tvrdí Wienk



Slovensku sa zmenšujú šance na vyplatenie 15 miliónovej pohľadávky, ktorú má voči krajine firma Interblue Group z predaja voľných emisných kvót. Zároveň sa poskytuje ...



Zdieľať
SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 26. februára  - Slovensku sa zmenšujú šance na vyplatenie 15 miliónovej pohľadávky, ktorú má voči krajine firma Interblue Group z predaja voľných emisných kvót. Zároveň sa poskytuje väčší manévrovací priestor tým, ktorí by prípadne chceli peniaze zarobené v emisnom obchode ukryť v spleti prevodov a presunov medzi právnickými či fyzickými osobami. Tvrdí to výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie Aliancia Fair - play Zuzana Wienk, ktorá dnes odovzdala v podateľni Ministerstva životného prostredia SR otvorený list pre ministra Jozefa Medveďa. V ňom ho vyzýva na to, aby začal podrobne informovať o tom, čo robí pre získanie doplatku 15 miliónov eur z emisného obchodu a zodpovedal otázky, ktoré súvisia s kauzou okolo firmy Interblue Group i jej nasledovníčky - Interblue Group Europe. "Myslíme si, že minister Medveď nedostatočne informuje o tom, čo ministerstvo a vláda vôbec podniká na to, aby firma Interblue Group alebo Interblue Group Europe doplatila tých 15 miliónov eur," povedala dnes na brífingu pred ministerstvom Wienk. Podľa nej švajčiarska firma Interblue Group Europe, ktorá má byť právnou nástupkyňou americkej firmy Interblue Group, naťahuje čas. "My nerozumieme tomu, prečo Ministerstvo životného prostredia SR skočilo na túto taktiku a prečo sa na Slovensku diskutuje jedine o tom, či Jana Lütken je konateľkou alebo zástupkyňou firiem a či má ochotu sa stretnúť," povedala Wienk.

Podľa Aliancie Fair-play má ministerstvo dostatok právnych možností, ktoré už malo vo veci dávno využiť, a to bez ohľadu na to, či sa zástupcovia súkromnej spoločnosti chcú stretnúť so zástupcami ministerstva. "V prvom rade malo ministerstvo životného prostredia zistiť, či firma Interblue Group vo Washingtone zanikla zákonným spôsobom a či zverejnila informáciu o tom, že má univerzálneho právneho nástupcu buď vo Washingtone alebo inde," povedala Wienk. Podľa nej, ak je táto informácia verejne neprístupná alebo firma nemá právneho nástupcu, tak Inteblue Group nezanikla v súlade so zákonmi amerického štátu Washington. "V tom prípade sa mal minister okamžite obrátiť na súdy a na orgány v štáte Washington a mal začať vymáhať 15 miliónov eur súdnou cestou, pretože zákony štátu Washington dovoľujú vymáhať dlžné peniaze od zaniknutej firmy aj tri roky po jej zániku," tvrdí Wienk. Tá si myslí, že Medveď mal okamžite zvážiť podanie trestného oznámenia na konateľov a zástupcov firmy Interblue Group pre možné poškodzovanie veriteľa. "A mal sa obrátiť aj na orgány činné v trestnom konaní vo Washingtone alebo v USA," dodala.

Ak má Interblue Group univerzálneho nástupcu vo Švajčiarsku, envirorezort by mal podľa Wienk okamžite preskúmať, ako môže od firmy vymáhať pohľadávku. "Pokiaľ vieme, tak firma Interblue Group neuznala, že Slovensku má dlžiť 15 miliónov eur, pretože nesúhlasila s tým, aké správy sme predložili o použití prostriedkov získaných za predaj emisií a či tieto správy spĺňali podmienky tzv. zelených projektov," povedal a dodala, že ak je ministerstvo presvedčené, že predložené správy o zelených projektoch sú dostatočné, malo sa obrátiť na orgán OSN, ktorý môže rozsúdiť, či Slovensko podmienky splnilo alebo nie. "Toto mu priamo umožňuje zmluva," informovala. Ak by orgán OSN potvrdil, že SR splnila všetky podmienky, tak je takýmto stanoviskom viazaná aj firma Interblue Group. "Zaviazala sa tým v zmluve, že bude takéto stanovisko orgánu OSN rešpektovať a musela by uznať pohľadávku Slovenska na doplatenie 15 miliónov eur," povedala Wienk. Podľa nej, informácie, ktorými disponuje Aliancia, musia poznať aj komerční právnici, ktorých si Medveď na túto kauzu objednal. "Ja si neviem predstaviť, že by tí právnici o tom nevedeli, keď my, ako mimovládna organizácia máme prístup na internet a vieme si preštudovať zákony štátu Washington a prekonzultovať tieto kroky s viacerými právnikmi," zhodnotila Wienk, podľa ktorej sa Medveď podieľa na krytí škandálu tým, že na jeho riešenie nevyužíva možnosti, ktoré sú k dispozícii.

"Minister životného prostredia SR sa s obsahom dnes doručeného listu oboznámi na budúci týždeň, po svojom návrate so služobnej cesty. Pokiaľ ide o súvislosť s Interblue Group, minister Jozef Medveď intenzívne pracuje na vyriešení tejto záležitosti bez ohľadu na akúkoľvek výzvu," uviedla dnes v reakcii na list Aliancie Fair-play hovorkyňa ministerstva životného prostredia SR Jana Kaplanová.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jana Lütken už nezastupuje Interblue (22. 2. 2010)
 Garáž Interblue vedie na Slovensko (11. 2. 2010)
 Medveďov rezort o komunikácii s Interblue mlčí (28. 1. 2010)
 Zástupcovia MŽP a Interblue sa stretli v Zürichu (21. 1. 2010)
 Garážová firma Interblue Group už neexistuje (12. 1. 2010)



nasledujúci článok >>
Pre falošné sobáše a bigamiu zatkli päť Čechov
<< predchádzajúci článok
Slovensko chráni vlastnícke práva najlepšie z V4