Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

12. marca 2007

Medvede sa prebúdzajú zo zimného spánkuMedvede v Tatranskom národnom parku (TANAP) sa už prebúdzajú. „Po tom, čo sa v TANAP-e zobudil prvý medveď už 19. februára, opustila zimné brlohy už takmer desiatka medveďov,“ informoval zoológ ...Zdieľať

POPRAD 12. marca (WEBNOVINY) – Medvede v Tatranskom národnom parku (TANAP) sa už prebúdzajú. „Po tom, čo sa v TANAP-e zobudil prvý medveď už 19. februára, opustila zimné brlohy už takmer desiatka medveďov,“ informoval zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Kováč. Každým teplým dňom k nim budú pribúdať ďalšie. Podľa Kováča budenie medveďov v polovici marca nie je ničím výnimočným. „Dlhoročným sledovaním vieme, že zo zimného spánku sa medvede začínajú budiť zvyčajne už okolo 20. februára. Pritom medvede v Tatrách zimujú vo vyšších polohách, často na severných svahoch, kde výkyvy teplôt nie sú tak veľké ako v nižších polohách južných svahov Tatier. Takže teplo dĺžku ich zimného spánku ani tento rok výrazne neovplyvnilo,“ doplnil Kováč.

Keďže je medveď všežravec, nemal by mať v týchto dňoch problém nájsť si v okolí brloha vhodnú potravu. Prvé čo medvede vyhľadávajú, sú zvyšky uhynutej zveri. Medvede si pochutnajú aj na potrave, ktorou lesníci prikrmujú jeleniu zver v kŕmidlách. Tam, kde chýba snehová pokrývka, nájdu medvede aj rastlinnú potravu. S nedostatkom potravy by tak medvede nemali mať problém.

Medvede sa po zimnom spánku neprikrmujú. Lesníci tak robia len v prípade, keď sa objaví problémový medveď, ktorý vyhľadáva potravu v blízkosti ľudských obydlí. „Ak by sa objavil problémový jedinec, pokúsime sa ho z územia odlákať vhodným prikrmovaním. Ak by to nepomohlo, až potom budeme robiť opatrenia,“ dodal Jozef Kováč.

Na území TANAP-u, od Oravíc až po Tatranskú Javorinu, žije v súčasnosti približne 80 medveďov. Je to množstvo, ktoré územie dokáže ešte uživiť. Zvyšovanie počtu medveďov nie je však, aj vzhľadom na kapacitu územia a neustále sa zvyšujúcu návštevnosť národného parku, žiaduce.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lákadlom novembrovej výstavy budú Tutanchamónove poklady
<< predchádzajúci článok
NASA nestihne odhaliť nebezpečné asteroidy do roku 2020