Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2010

Medzi políciou a aktivistami došlo opäť k stretomMedzi nemeckou políciou a demonštrantami, ktorí sa snažia zabrániť železničnému prevozu jadrového odpadu z Francúzska do Nemecka, sa v nedeľu opäť odohrali strety, informovali ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP DANNENBERG 7. novembra (WEBNOVINY/AFP) - Medzi nemeckou políciou a demonštrantami, ktorí sa snažia zabrániť železničnému prevozu jadrového odpadu z Francúzska do Nemecka, sa v nedeľu opäť odohrali strety, informovali tamojšie úrady. Vlak so 154 tonami spracovaného rádioaktívneho odpadu smeruje z francúzskeho mesta Valognes do nemeckého Gorlebenu. Všetok odpad pochádza z nemeckých elektrární. Aktivisti tvrdia, že je dvakrát rádioaktívnejší ako odpad z Černobyľu. Vlak má 14 vagónov - 11 obsahuje odpad v troch sa vezie poriadková polícia.


"Okolo tisíc ľudí zaútočilo na príslušníkov bezpečnosti na trati v meste Harlingen" neďaleko Dannenbergu v severnom Nemecku, uviedla hovorkyňa polície pre tlačovú agentúru AFP. Práve k Dannenbergu vlak vezie svoj náklad.

"Môžem potvrdiť, že prišlo k zatýkaniu a že nejakí ľudia utrpeli zranenia, ale nedokážem vám povedať, koľkí," povedal iný policajný hovorca. Ako dodal, demonštranti na políciu hádzali delobuchy a striekali slzotvorný plyn a sú pravdepodobne "členmi anarchistickej scény".

Vlak s rádioaktívnym odpadom sa už v piatok podarilo demonštrantom na niekoľko hodín zastaviť, keď sa priviazali ku koľajniciam niekoľko stoviek metrov od stanice v západofrancúzskom meste Caen. Polícia zadržala sedem ľudí. Troch aktivistov vtedy museli ošetriť. Protestná akcia spôsobila prerušenie premávky vlakov v oblasti.

Aktivisti sa obávajú, že sa nakoniec z dočasnej skládky pre použitý jadrový materiál, Gorleben neďaleko Dannenbergu, stane trvalá. Podľa Greenpeace nebude bývalá soľná baňa Gorleben z dlhodobého hľadiska bezpečná. Aktivisti chcú tiež takýmto spôsobom poukázať na veľké riziká pre človeka a životné prostredie vyplývajúce z "veľmi" nebezpečné nákladu, ktorý považujú na "najtoxickejší v histórii". Predstavitelia francúzskej energetickej spoločnosti Areva to odmietajú a zdôrazňujú, že ide o rutinnú zásielku a k žiadnemu úniku rádioaktivity nemôže dôjsť.

Jadrová otázka sa v Nemecku stala citlivou politickou témou po tom, ako kabinet kancelárky Angely Merkelovej odhlasoval predĺženie životnosti pre 17 nemeckých jadrových zariadení. To vyvolalo obrovský nesúhlas opozície a verejnosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dzurinda odovzdá prvé víza v Moldavsku na ambasáde
<< predchádzajúci článok
Vodič doplatil životom na to, že nedal prednosť

Medzi políciou a aktivistami došlo opäť k stretom - diskusné fórum čitateľov