Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. mája 2007

Medzinárodná konferencia InQb 2007



V dňoch 23. - 24. mája 2007 sa konala v priestoroch SÚZA Medzinárodná konferencia InQb 2007. Organizátori a hostitelia privítali množstvo zaujímavých slovenských, ale i zahraničných ...



Zdieľať

BRATISLAVA 31. mája (WN/PR) - V dňoch 23. - 24. mája 2007 sa konala v priestoroch SÚZA Medzinárodná konferencia InQb 2007. Organizátori a hostitelia privítali množstvo zaujímavých slovenských, ale i zahraničných účastníkov.

Dvojdňovú konferenciu InQb 2007 realizovala Slovenská technická univerzita v Bratislave v rámci projektu ESF, ktorý si stanovil jasné ciele.

Cieľom prvého dňa bolo pripraviť pôdu pre nadviazanie úvodných kontaktov a rokovaní medzi inovatívnymi podnikateľmi hľadajúcimi rizikový kapitál s investormi. Tento cieľ bol podporený prezentáciou viacerých podnikateľských zámerov zo strany záujemcov o rizikový kapitál. Podnikateľské zámery sa týkali najmä oblastí biotechnológií, stavebníctva či informačných technológií.
Po ich prezentácii ďalej v panelovej diskusii s investormi vysvitlo, že nielen slovenskí, ale i rakúski investori majú veľký záujem investovať do kvalitných slovenských start-upov. „Dôležitý je v tomto prípade dobre spracovaný podnikateľský plán so zameraním na finančnú stránku a obchodný model. Musí byť z neho cítiť chuť „predať sa“ a zdravý „drive“ s informáciou, že som ten pravý, kto získa zdroje od investora“, povedal Ing. Martin Kello, VÚB banka.

Cieľom druhého dňa konferencie bolo predstavenie možností podpory vzniku inovatívnych firiem, podpory vedy, výskumu a inovácií z pohľadu verejného sektora, podporných inštitúcií, investorov, či inovátorov.
Tento deň poskytol priestor na mnohé otázky, ktoré boli dovtedy nezodpovedané.

„Bratislavský samosprávny kraj si uvedomuje nevyhnutnosť podpory vedy, výskumu a inovácií v regióne v zmysle Lisabonskej stratégie. A práve iniciatívy Bratislavského samosprávneho kraja smerujú k vytvoreniu platformy pre rozvoj inovatívneho regiónu založeného na vedomostiach v spolupráci s kľúčovými partnermi ako sú UK, STU a mesto Bratislava“, povedala RNDr. Viera Čeplíková, Bratislavský samosprávy kraj.

Vedu, výskum, či inovácie podporujú okrem Bratislavského samosprávneho kraja aj ďalšie inštitúcie v tomto regióne. Jednou z nich je Univerzitný technologický inkubátor, ktorý zastrešuje Slovenská technická univerzita v Bratislave. Slová jeho riaditeľky, Ing. Oľgy Guštafíkovej, PhD., sa niesli sálou: „Náš technologický inkubátor je kľúčovou inštitúciou pre podporu inovatívnych start-upov v regióne. Inkubátor však nemôže fungovať len ako priestor, dôležitá je najmä jeho pridaná hodnota. Z nášho pohľadu je touto pridanou hodnotou cielené poradenstvo zohľadňujúce individuálne potreby start-upov. Jedinečnosť nášho inkubátora spočíva v komplexnosti poskytovaných služieb a v predinkubačnom programe InQb, ktorý privedie budúceho podnikateľa od myšlienky k ozajstnému biznisu“.

Zástupcovia slovenských i zahraničných investičných spoločností poskytujúcich rizikový kapitál predstavili na konferencii rôzne možnosti financovania inovatívnych technologických start-upov.
„Počas konferencie sme videli množstvo zaujímavých podnikateľských zámerov a prezentácií už existujúcich inovatívnych spoločností, ktoré potrebujú na svoju realizáciu kapitál. Start-upy na Slovensku predstavujú pre nás nové zaujímavé investičné príležitosti“, povedali Mario Orasche a Michal Nešpor zo spoločnosti GCP gamma capital partners, Rakúsko.

Predstaviteľ inovátorov, konateľ start-up spoločnosti Innovatrics s.r.o., Ing. Ján Lunter vyzval študentov i doktorandov, aby sa nebáli premieňať svoje myšlienky do reality. „Podnikanie mladých ľudí veľmi podporujem. Absolventi vysokých škôl po skončení štúdií majú veľké výhody, napr. nezakorenenosť - čiže veľká flexibilita, možnosť presúvať sa podľa potreby a pracovať hoci aj non-stop. Aj mňa práve toto posunulo ďalej. Začal som podnikať taktiež po skončení štúdií. Považujem to za veľkú výhodu a odporúčam to aj ostatným mladým ľuďom“.

Bližšie informácie o aktivitách Univerzitného technologického inkubátora pri STU: http://www.inqb.sk

Projekt je spolufinancovaný z fondu ESF.

Bližšie informácie pre médiá poskytne:
Ing. Oľga Guštafíková, PhD., riaditeľka Univerzitného technologického inkubátora STU, (tel.č.: 02 /492 12 491, e-mail: gustafikova@inqb.sk)

STU


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vedci predstavili repu bohatšiu na vitamín C
<< predchádzajúci článok
Hlavné mesto má nový územný plán