Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. júla 2006

Medzinárodné mierové úsilie zatiaľ v Libanone neprináša ovocie



Izraelská vojenská ofenzíva pokračovala nočnými leteckými údermi na metropolu Bejrút, historické mesto Baalbek a ďalšie ciele v celej krajine. Medzičasom pokračovala aj evakuácia cudzích ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Izraelská vojenská ofenzíva pokračovala nočnými leteckými údermi na metropolu Bejrút, historické mesto Baalbek a ďalšie ciele v celej krajine. Medzičasom pokračovala aj evakuácia cudzích štátnych príslušníkov z Libanonu, zatiaľ čo medzinárodné mierové úsilie zatiaľ neprinieslo úsilie. Naopak, izraelská armáda informovala, že povolala ďalších záložníkov, čo vyvolalo špekulácie o rozsiahlejšej pozemnej operácii.

Izraelské letectvo počas noci pokračovalo v útokoch na ciele v celom Libanone vrátane hlavného mesta Bejrút. Terčom úderov bola aj hlavná cesta z Libanonu do Sýrie, najprudšie nálety však zaznamenali v historickom meste Baalbek, ktoré považujú za baštu Hizballáhu. Podľa libanonských zdrojov zabili útoky najmenej 5 civilistov. Počet obetí izraelských operácií v Libanone od ich začiatku 12. júla sa odhaduje na asi 340.

Milície Hizballáhu odpovedali ostreľovaním izraelských miest. Haifu zasiahlo 11 rakiet, ktoré zranili troch ľudí. Na severe Izraela sa počas noci zrazili dva izraelské bojové vrtuľníky Apache, pričom zahynula jedna osoba a ďalšie tri utrpeli zranenia. Armáda tiež potvrdila, že vo štvrtok v bojoch proti milíciám Hizballáhu v južnom Libanone zahynuli štyria izraelskí vojaci. Zabití vojaci boli súčasťou síl, ktoré neďaleko hraníc vyhľadávali bojovníkov organizácie Hizballáh. Celkovo od začiatku ofenzívy zahynulo už 19 vojakov židovského štátu.

Západné krajiny v piatok počas krátkej prestávky v izraelskom bombardovaní vystupňovali masovú evakuáciu svojich občanov z Libanonu. Spojené štáty chcú dnes nalodiť skoro 5 000 ľudí na lode na Cyprus a do Turecka, pričom za posledné štyri dni ich evakuovali asi 2 500. V evakuácii intenzívne pokračujú aj Austrália, Británia, Kanada a Francúzsko. Každá z týchto krajín má v Libanone asi 20 000 svojich občanov, hoci väčšina má dvojité občianstvo a mnoho z nich sa zdráha odísť a nechať v Libanone svojich príbuzných. Evakuanti odchádzajú najmä z prístavov v Bejrúte a jeho predmestia Dbaijíh, v ktorých vládne značná nervozita, pretože naloďovanie je zdĺhavé.

Pokračovalo aj medzinárodné mierové úsilie, avšak neprinieslo zatiaľ žiadne výsledky. Návrhy na prímerie odmietol tak Hizballáh ako aj Izrael. Hizballáh v piatok uviedol, že odmieta plán generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, ktorý navrhol prímerie s Izraelom a vyzval na prepustenie dvoch unesených izraelských vojakov. "Je samozrejmé, že sme odmietli tento plán. Jediná vec, ktorá je pre nás prijateľná, je nepodmienené prímerie, po ktorom budú nasledovať rokovania o výmene zajatcov," povedal poslanec za Hizballáh Husajn Hadždž Hasan pre AFP. "Izraelskí vojaci sa dostanú na slobodu len v rámci výmeny zajatcov," zdôraznil. Kofi Annan vo štvrtok pred Bezpečnostnou radou OSN odsúdil obe strany za násilie a navrhol riešenie, podľa ktorého by Hizballáh prepustil dvoch vojakov a v oblasti by potom rozmiestnili stabilizačné sily. Tiež vyzval na usporiadanie medzinárodnej konferencie, ktorá by dohliadala na implementáciu rezolúcie č. 1559 požadujúcej odzbrojenie všetkých milícií vrátane Hizballáhu.

Izrael zasa vyhlásil, že zastaví ofenzívu v Libanone iba v prípade odzbrojenia hnutia Hizballáh a aj po dosiahnutí tohto cieľa je potrebné garantovať, aby Hizballáh nedostával zbrane zo Sýrie a Iránu. "Iba tak bude možné dosiahnuť prímerie," vyhlásil v piatok hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Mark Regev. "Chceme docieliť, aby bol Hizballáh ako vojenská sila odzbrojený v súlade s rezolúciou (OSN) 1559, aby nemohol vyvolať novú krízu," povedal Regev.

Medzinárodné mierové aktivity napriek tomu pokračujú. Do oblasti by už v najbližších dňoch mala pricestovať americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a jej nemecký rezortný kolega Frank-Walter Steinmeier.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľský Sejm prijal zákon o previerkach komunistickej minulosti
<< predchádzajúci článok
Rusko predá Venezuele stíhačky a helikoptéry za miliardu USD