Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. apríla 2010

Medzinárodný festival frankofónneho filmu Bratislava 2010 - 12. ročník



Hostia 12. ročníka FIFFBA



Zdieľať
Medzinárodný festival frankofónneho filmu Bratislava je prehliadkou toho najlepšieho zo súčasnej tvorby frankofónnych krajín. Prináša kvalitné a inšpiratívne filmy s ambíciou odzrkadľovať aktuálne trendy a fenomény svetovej kinematografie. Snaží sa podnecovať rôznorodosť filmovej tvorby a vytvárať priestor na interakciu medzi filmami, ich autormi a slovenskými divákmi. FIFFBA >> Veľký filmový jour [žúr], nielen pre frankofónov!

Reda Kateb (1977) je vyškolený divadelný herec z Ateliéru Divadla v Ivry. Má za sebou bohatú kariéru v divadle ako herec, ale i režisér. Pracoval tiež pre rozhlas. Spolupracoval s osobnosťami francúzskeho divadla na hrách zo súčasnosti a klasickej dráme. Potom ako tento všestranný herec zaujal v úlohe Jordiho v Prorokovi, mu debutujúca režisérka Lea Fehner zverila hlavnú úlohu v oceňovanej dráme Kde jeden končí, druhí pokračujú. Obidva filmy uvedie FIFFBA.
 
Andrei Dascalescu (1984) absolvoval strih na Národnej filmovej škole v Bukurešti. Je jedným zo sľubných mladých talentov novej vlny rumunskej kinematografie. Začínal ako strihač a zvukár. Jeho prvý krátkometrážny film Mouche / Mucha bol v roku 2008 vybraný do selekcie festivalu Cinemed. Jeho hraný debut Constantin a Elenazískal prvú cenu na IDFA (Medzinárodný festival dokumentárnych filmov v Amsterdame). K jeho nakrúteniu ho povzbudil legendárny Walter Murch (hollywoodsky zvukár a strihač, držiteľ viacerých Oscarov), ktorému asistoval pri filme Francisa Forda Coppolu: „To on mi poradil, aby som urobil film o mojich starých rodičoch. Neskôr si pozrel aj hrubý zostrih a radil mi ako film vystavať. Je úžasné, že z môjho vzoru sa stal môj radca.“
 
Albert Pereira-Lazaroabsolvoval prestížnu Ecole des Gobelins v roku 1997 a o rok na to začal pracovať v Millimages (televízne produkčné štúdio, ktoré vyrába animované a hrané programy). V štúdiu režíroval animované seriály, za ktoré získal množstvo medzinárodných ocenení. V roku 2000 dostal detskú cenu BAFTA za najlepší medzinárodný animovaný program, v roku 2002 British Animation a dvakrát Cenu Pulcinella (1999, 2004) za najlepší rodinný animovaný seriál.V roku 2005 spolu s Emmanuelom Kotzom režíroval krátky animovaný film s francúzskym stand up komikom Arthurom Arthur en vrai, kde kombinovali 2D a 3D animáciu s hereckou akciou. Emmanuel spolupracuje s Albertom od roku 1998. Asistoval Albertovi pri dvoch animovaných seriáloch (64 Zoo Lane a Pablo The Little Red Fox).  V roku 1999 sa zapísal na Ecole des Gobelins, ktorú absolvoval v roku 2001. V tom istom roku začal pripravovať story boardy pre televízny seriál Corneil & Bernie. V roku 2004 spolurežíroval celovečerný film Duck Ugly. Frajeri je ich prvá spolupráca na celovečernom filme.Film vychádza z populárnej séria minútových klipov, ktoré vysielala francúzska televízna stanica Canal +. Po dvoch sezónach sa zo seriálu stal kult a bol odvysielaný vo viac ako 20 krajinách.
 
Malek Bensmaïl (1966) jenezávislý dokumentarista pôsobiaci v Paríži. Pochádza z alžírskeho mesta Constantine. Od detstva sa zaujíma o nakrúcanie na Super 8, študuje film v Paríži a prechodne i v Rusku. Venuje sa dokumentárnym projektom sústredeným hlavne na jeho rodné Alžírsko, a to z perspektívy politickej (kvôli čomu býva niekedy i cenzurovaný) ale i intímnej. Jeho filmy vypovedajú o spoločenských a ekonomickej situácii vo svete. Kľúčovou témou jeho projektov je vzťah Západu a Orientu. V posledných rokoch sa zaoberá kreatívnym využitím archívneho filmového materiálu. Za svoje filmy získal viacero ocenení na festivaloch v Montreale či Sao Paolo. Na FIFFBA uvedie svoj najnovší film Čína je stále ďaleko.
 
Sophie Letourneur (1978), scenáristka a režisérka, sa dostala k filmu „náhodou“ ako zvykne sama hovoriť. Počas štúdií na škole úžitkového umenia (následne na katedre videa na École Supérieure des Arts Décoratifs v Duperré), vytvorila vizuálne dielo, ktoré kombinovalo fotografie a texty. Následne nakrúcala experimentálne filmy a dokumenty. Po amatérskom filme Voltigeur, režírovala La Tête dans le vide, jej prvý krátky film. Nasledovali dva stredometrážne filmy Manue Bolonaise (2005) a Roc et Canyon (2007). Život na ranči (2009) je jej dlhometrážny debut. Sophie nakrúca výrazne osobné filmy, pri ktorých vychádza z vlastných zážitkov. Základom pre jej kinematický cyklus je využívanie  nahromadených kúskov a čiastočiek reality. Jej filmy majú napriek dokumentárnemu ladeniu pevný scenár a premyslenú stavbu.
 
Organizátori festivalu:
Nezisková organizácia FIFFBA, Francúzsky inštitút v Bratislave
 
Spoluorganizátori:
Veľvyslanectvo Belgického kráľovstva v Bratislave, Kanadské
veľvyslanectvo na Slovensku, Honorárny konzulát Luxemburgského
veľkovojvodstva na Slovensku, Veľvyslanectvo Luxemburského
veľkovojvodstva vo Viedni, Delegácia Valónsko – Brusel v Prahe,
Veľvyslanectvo Rumunska na Slovensku, Veľvyslanectvo Srbska na
Slovensku, Švajčiarske veľvyslanectvo na Slovensku

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na festivale Terchovský Budzogáň vystúpi česká skupina Kabát
<< predchádzajúci článok
Raketoplán Discovery úspešne odštartoval