Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. septembra 2016

Medzinárodný menový fond po 10 rokoch obnoví misie v ArgentíneMedzinárodný menový fond (MMF) po desiatich rokoch obnoví misie v Argentíne. Na budúci týždeň vyšle do krajiny svoj tím, aby podrobne preskúmal jej ekonomickú situáciu. ...Zdieľať
Foto: business-standard.com
Buenos Aires 18. septembra (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) po desiatich rokoch obnoví misie v Argentíne. Na budúci týždeň vyšle do krajiny svoj tím, aby podrobne preskúmal jej ekonomickú situáciu. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.


Experti pricestujú do Buenos Aires v pondelok 19. septembra a na programe majú stretnutia s ekonómami aj predstaviteľmi argentínskej vlády.

Vzťahy Argentíny s MMF sa zhoršili počas finančnej krízy v rokoch 2001-2002, keď fond prinútil vládu v Buenos Aires, aby zredukovala výdavky. Mnohí Argentínčania pripisujú vinu za krízu práve politike MMF.

Bývalý argentínsky prezident Nestor Kirchner následne v roku 2006 zastavil pravidelné kontroly MMF vo svojej krajine. Jeho manželke Christine Fernádezovej de Kirchnerovej, ktorá ho vystriedala v úrade sa v rokoch 2007-2015, sa podarilo vyrovnať všetky záväzky Argentíny voči fondu, ale ani ona nepovolila obnovenie kontrol.

Najnižšiu úroveň dosiahli vzťahy medzi Argentínou a fondom v roku 2013, keď pokarhal Buenos Aires za spôsob, akým "meria" infláciu a hrubý domáci produkt.

Súčasný argentínsky pravicový prezident Mauricio Macri by však chcel do krajiny prilákať viac zahraničných investorov. Argentína splatila svoje dlhy voči veriteľom a dosiahla dohodu s hedžovými fondmi s USA, ktoré sa s ňou súdili pre neplnenie finančných záväzkov. Macri tiež odštartoval ekonomické reformy.

V pondelok tak fond obnoví hodnotenie Argentíny na základe článku IV o misiách, ktorých cieľom je vyhodnotiť každý rok silné a slabé stránky ekonomiky každej z členskej krajín MMF.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Škola na Spartakovskej v Trnave začína zápasiť s nedostatkom priestoru
<< predchádzajúci článok
Nitre sa nedarí predať pamiatku, ponúkne ju za nižšiu cenu