Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2013

Medzinárodný prieskum Dunaja Slovensko neobišiel



Na snímke laboratóriá a pracoviská na palube srbskej prieskumnej lode Argus



Zdieľať
Na snímke laboratóriá a pracoviská na palube srbskej prieskumnej lode Argus Foto: TASR/Štefan Puškáš
Gabčíkovo 22. augusta (TASR) – Najväčšia tohtoročná riečna výskumná expedícia na svete – tretí spoločný prieskum Dunaja Joint Danube Survey 3 (JDS 3), ktorá odštartovala 14. augusta v nemeckom Regensburgu, zavítala na Slovensko. Celkovo 20 expertov vykonáva odber, spracovanie a analýzu vzoriek, ako aj všetky aktivity súvisiace s prieskumom. Výskum koordinuje Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR) spoločne s odborníkmi z rezortu životného prostredia.


Expedíciu vedú dve lode, ktoré v súčasnosti kotvia v prístavisku Vodného diela Gabčíkovo. Srbský Argus ako hlavné plavidlo je vybavené laboratóriom, na palube má všetky potrebné zariadenia na odber a analýzu vzoriek. Rumunská prieskumná loď Istros je vybavená šiestimi kabínami a laboratóriom. K dispozícii sú aj dve rakúske lode, Wien a Messschiff IV, ktoré sa používajú na odber vzoriek rýb. Lode preplavia po Dunaji úsek dlhý takmer 2400 kilometrov cez desať krajín. Cestu ukončia v delte Dunaja 26. septembra v rumunskom meste Tulcea.

Na snímke rumunská prieskumná loď Istros v Gabčíkove Foto: TASR/Štefan Puškáš
Na výskume sa podieľajú analytické laboratóriá z celej Európy a odborníci zo 14 podunajských krajín a Európskej komisie. Odborníci odoberú vzorky z 68 odberných miest. Získané vzorky budú testovať na palube lodí i v laboratóriách v celej Európe. Testy budú skúmať faunu a flóru, od väčších mäkkýšov až po mikroskopické baktérie, ako aj chemické a nebezpečné látky. Ďalej budú sledovať fyzikálno-chemické parametre, ako je teplota, pH faktor, rozpustený kyslík a radiácia. Štúdium hydromorfologických vlastností bude zahŕňať činnosti ako analýzu sedimentov, súpis prístavov, piesočných nánosov, štrkových brehov, ako aj meranie rýchlosti prúdenia vody.

Na sledovanie rýb bolo vybraných 32 lokalít. Na ich výlov poslúži elektrometóda, ktorá ryby dočasne omráči. Odborníci im odoberú vzorky krvi a pečene na toxikologickú analýzu. Na vzorky z dna rieky použijú elektrifikovanú rybársku sieť. Výsledky z prieskumu budú uverejnené v správe, ktorá bude publikovaná na jeseň 2014. Ďalšie informácie, priebežné výsledky prieskumu a fotografie z expedície možno nájsť na www.danubesurvey.org.

JDS 3 predstavuje podľa Rámcovej smernice o vode EÚ zásadný nástroj výskumného monitoringu v správnom území povodia Dunaja. Potrebu uskutočniť JDS 3 vyjadrili zmluvné strany ICPDR v Dunajskej deklarácii prijatej na zasadnutí ministrov vo februári 2010 vo Viedni. JGS sa organizuje každých šesť rokov. JDS 3 nadväzuje na doterajší výskum v rámci JDS 1 (2001) a JDS 2 (2007) a jeho úlohou je zistiť, či sa stav vôd zlepšil alebo zhoršil vzhľadom na to, že v niektorých podunajských krajinách sa už kľúčové opatrenia zaviedli. Zároveň sa budú v rámci JDS 3 testovať nové metódy odberu vzoriek a ich hodnotenia, ktoré by mali držať krok s novovznikajúcimi problémami – výskumom šírenia nových inváznych druhov alebo výskytu nových nebezpečných látok.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozitívne údaje z Číny a Európy zvýšili cenu WTI na 104 USD/barel
<< predchádzajúci článok
Prepad kurzu rupie zredukoval majetok Inda takmer o štvrtinu