Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

11. novembra 2009

Medzištátny zápas Nemecko - Čile zrušiliŠéf Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Theo Zwanziger oznámil, že vzhľadom na tragickú smrť reprezentačného gólmana Roberta Enkeho zrušili na sobotu 14. novembra plánovaný prípravný medzištátny ...Zdieľať
BONN 11. novembra (WEBNOVINY) - Šéf Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Theo Zwanziger oznámil, že vzhľadom na tragickú smrť reprezentačného gólmana Roberta Enkeho zrušili na sobotu 14. novembra plánovaný prípravný medzištátny zápas s Čile v Kolíne nad Rýnom. Čilský futbalový zväz prijal rozhodnutie nemeckých kolegov s pochopením. Brankár nemeckého bundesligového klubu Hannover 96 Robert Enke spáchal v utorok samovraždu, keď ho zachytil vlak na trati v dolnosaskom Neustadte am Rübenberge.


Vdova a lekár potvrdili, že Enke trpel hlbokými depresiami

Vdova po tragicky zosnulom Robertovi Enkem vyhlásila, že brankár nemeckej futbalovej reprezentácie a bundesligového tímu Hannover 96 trpel hlbokými depresiami. Motívom samovražedného skoku pod vlak mohol byť podľa Teresy Enkeovej tiež strach manžela, že keď sa informácie o jeho ťažkých psychických stavoch dostanú na verejnosť, rodine odoberú adoptované dieťa.
Tridsaťdvaročný futbalista zahynul po tom, čo ho v utorok večer zachytil vlak na trati v dolnosaskom Neustadte am Rübenberge. "Skočil pod vlak a svojim zraneniam podľahol. S určitosťou išlo o samovraždu," vyhlásila policajná hovorkyňa Martina Sternová a poradca a Enkeho blízky priateľ Jörg Neblung túto vysoko pravdepodobnú verziu len potvrdil. "Niet pochýb o tom, že si siahol na život sám. Stalo sa to krátko pred šiestou hodinou večer," povedal Neblung.

Enke sa z depresií liečil už v roku 2003, keď skončil v FC Barcelona. Enkeovci pred troma rokmi prišli o dvojročnú biologickú dcérku Laru, ktorá trpela ochorením srdca. Futbalista to údajne veľmi ťažko znášal. "Snažila som sa tu byť pre neho. Prežívali sme ťažké chvíle, keď boli jeho depresívne stavy akútne. Mysleli sme si, že všetko zvládneme. Že nám pomôže naša láska. Ale nepomohla..." povedala so slzami v očiach Enkeová. V máji si pár adoptoval dievčatko Leilu, teraz má 8 mesiacov. Brankár mal strach, že negatívna publicita v súvislosti s jeho zdravotným stavom ho pripraví o prácu aj súkromný život. Lekárov znova vyhľadal v októbri. Len pred niekoľkými týždňami mu diagnostikovali bakteriálnu infekciu žalúdka.

Enke zanechal list na rozlúčku, čo je ďalší dôkaz jeho samovražedného úmyslu. Ospravedlnil sa v ňom svojej rodine a tiež lekárom, že ich vedome klamal, keď tvrdil, že jeho stav sa zlepšuje. Podľa Valentina Marksera, ktorý Enkeho liečil, sa jeho pacient dostal do štádia, keď spriadal plány, ako si vziať život. "Napriek dennej starostlivosti sa nám nepodarilo zabrániť tomuto koncu," povedal Markser a dodal, že Enke odmietol klinickú liečbu.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kucka pozvánku do národného tímu vôbec nečakal
<< predchádzajúci článok
Cibulková o Wickmayerovej: ”Všetci máme rovnaké povinnosti”