Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2019

Melešcanu: Sme proti väčšinovému hlasovaniu ohľadom migračných kvótTeodor Melešcanu, archívna snímka.Zdieľať
Teodor Melešcanu, archívna snímka. Foto: Wikipedia
Bukurešť 10. januára (TASR) - Vonkajšia dimenzia rumunského predsedníctva v Rade EÚ sa okrem iného zameria na pokračujúce snahy o rozšírenie Únie o krajiny západného Balkánu, prehĺbenie vzťahov s krajinami Východného partnerstva, lepšiu spoluprácu s NATO a Spojenými štátmi. V oblasti migrácie je Bukurešť proti systému väčšinového hlasovania, ak by prišlo na otázku kvót pre utečencov.


Uviedol to vo štvrtok v Bukurešti rumunský minister zahraničných vecí Teodor Melešcanu počas stretnutia s európskymi novinármi na úvod rumunského predsedníctva v Rade EÚ.

Podľa jeho slov je externá dimenzia rumunského predsedníctva zameraná na štyri základné oblasti: bezpečnosť a obrana, západný Balkán a Turecko, Východné partnerstvo a úloha EÚ v multilaterálnom svete a OSN.

V rámci oblasti bezpečnosti a obrany chce Rumunsko zabezpečiť dostatok finančných zdrojov v rámci budúceho sedemročného rozpočtu EÚ. V rámci politiky susedstva Bukurešť podporuje politiku rozširovania Únie v oblasti západného Balkánu, v čom podľa jeho slov bude o rok určite pokračovať aj chorvátske predsedníctvo EÚ. Melešcanu zdôraznil, že EÚ musí krajinám tohto regiónu prisľúbiť "hodnoverný časový harmonogram" členstva.

Podľa jeho slov je tiež potrebné pokračovať v dialógu s Tureckom ako pre EÚ strategicky významnou krajinou.

Rumuni chcú rovnako prispieť k prehĺbeniu vzťahov s krajinami Východného partnerstva. Melešcanu pripomenul, že tento projekt v roku 2019 oslávi svoje desiate výročie vzniku. Naznačil, že Rumunsko má v pláne niekoľko podujatí venovaných týmto krajinám, ktoré majú zhodnotiť, čo sa za desať rokov programu podarilo urobiť a aká má byť ďalšia budúcnosť tejto politiky EÚ.

V oblasti multilaterálnych vzťahov bude Rumunsko na čele EÚ dbať na to, aby sa naďalej prehlbovali vzťahy s NATO a tiež s USA. Rumunsko chce klásť väčší dôraz ja na spoluprácu v čiernomorskej oblasti a vo vzťahoch s krajinami strednej Ázie, kde je žiaduce zlepšiť vzájomné prepojenie.

Pri otázkach o brexite Melešcanu uviedol, že si treba počkať na vývoj v Británii v najbližších dňoch. Ohľadne migrácie Rumunsko podporuje Akčný plán EÚ pre Afriku a dôraz na užšie vzťahy s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov. Ohľadom systému kvót sa Bukurešť prikláňa k tým, ktorí sú za konsenzus, a nie za väčšinové hlasovanie, ktorým by väčšie štáty mohli v tejto otázke prehlasovať menšie krajiny. Rovnakú pozíciu majú napríklad aj štáty Vyšehradskej štvorky (V4).

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort pôdohospodárstva odsúva riešenie ochrany prírody v lesoch
<< predchádzajúci článok
Analytici: Priemysel v novembri sklamal, bez áut a strojárov by klesal

Melešcanu: Sme proti väčšinovému hlasovaniu ohľadom migračných kvót - diskusné fórum čitateľov