Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. decembra 2016

Meno Marie Tussaudovej nesie preslávené múzeum



Na ilustračnej snímke voskové figuríny zosnulej americkej speváčky Whitney Houstonovej sú vystavené v newyorskom Múzeu voskových figurín Madame Tussaud.



Zdieľať
Na ilustračnej snímke voskové figuríny zosnulej americkej speváčky Whitney Houstonovej sú vystavené v newyorskom Múzeu voskových figurín Madame Tussaud. Foto: TASR/AP
Štrasburg/Bratislava 1. decembra (TASR) - Francúzska Marie Tussaudová sa do histórie umenia zapísala ako zakladateľka britského Múzea voskových figurín Madame Tussauds v Londýne. Dnes uplynie 255 rokov od jej narodenia.


Nadaná sochárka začala pred viac ako 200 rokmi vytvárať figuríny z vosku, ktoré mali podobu a kontúry reálnych osobností. Ako prvú zhotovila v roku 1777 figurínu najznámejšieho francúzskeho osvietenského spisovateľa Voltaira, nasledoval americký štátnik Benjamin Franklin a francúzsky filozof Jean-Jacques Rousseau.

Marie Tussaudová, rodená Grosholtzová, prišla na svet 1. decembra 1761 vo francúzskom Štrasburgu ako dcéra vdovy. Po smrti manžela pracovala jej mama ako gazdiná u doktora Philippa Curtiusa, ktorý bol známy ako šikovný sochár zaujímajúci sa aj o vytváranie voskových figurín. K umeniu spracúvať vosk sa tak dostala i malá Marie. Majster Curtius si všimol talent dievčatka, jej šikovné prsty a zmysel pre detail ho uchvátili natoľko, že jej poskytoval hodiny zadarmo.

Svoje prvé dielo, figurínu spomínaného Voltaira, predstavila svetu ako sedemnásťročná. Jej verné stvárnenie a dokonalé vystihnutie čŕt zaujalo aj sestru francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. Alžbetu, ktorá Marie Tussaudovej pridelila funkciu dvornej umelkyne. Z chudobného dievčaťa sa tak stala obletovaná a obdivovaná dáma, ktorá žila vedľa kráľovskej rodiny dlhých deväť rokov.

V časoch Veľkej francúzskej revolúcie (1789-1799) prišiel o hlavu nielen Ľudovít XVI, ale aj jeho slávna manželka Mária Antoinetta. Uznávaná sochárka však profitovala i v týchto ťažkých časoch. Vášnivo zbierala revolučné symboly, v jej zbierke sa vraj našiel tiež kľúč od ikonickej parížskej väznice Bastila. Jej nadšenie pre prácu bolo také obrovské, že údajne neváhala urobiť si odliatok mŕtveho tela jedného z revolucionárov. Medzi inými zhotovila aj voskové plastiky sťatých hláv kráľa Ľudovíta XVI. a kráľovnej Márie Antoinetty, či revolucionárov Dantona a Robespierra.

Keď sochár Philippe Curtius v roku 1794 zomrel, zanechal svoje práce Marii Tussaudovej, ktorá sa v roku 1802 presunula do britského Londýna. So svojou exkluzívnou kolekciou voskových figurín precestovala Britániu a Írsko.

Prvú stálu expozíciu zriadila v roku 1835 na londýnskej ulici Baker Street. V roku 1884 bolo pôvodné múzeum premiestnené na Marylebone Road, kde sídli dodnes.

Vizuálna umelkyňa Marie Tussaudová zomrela 16. apríla 1850 v britskom Londýne vo veku 88 rokov. Ako svoje posledné dielo vytvorila v roku 1842 vlastnú voskovú podobizeň a múzeum odovzdala do rúk svojich dvoch synov.

V súčasnosti je expozícia Múzea voskových figurín Madame Tussauds rozdelená do niekoľkých tematických oblastí. Návštevníkom predstavuje významné historické osobnosti, členov kráľovských rodín, športové hviezdy, hereckých a speváckych umelcov z celého sveta, ale aj neslávne známych zločincov. Zahraničné pobočky sa nachádzajú napríklad aj v holandskom Amsterdame, rakúskej Viedni, americkom New Yorku a Las Vegas, v ázijskom Hong Kongu alebo v austrálskom Sydney.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kazachstan štátnym sviatkom slávi Deň prvého prezidenta
<< predchádzajúci článok
Pápež prijal prominentného amerického filmára Martina Scorseseho