Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

12. novembra 2009

Mertiňák dosiahol to, čo sa nepodarí každému a hocikedy



Slovenský tenista Michal Mertiňák si zahrá na "výberovom" turnaji ATP World Tour Finals (22. - 29. novembra) vo štvorhre 22 rokov po triumfe Miloslava Mečířa na šampionáte - takisto v Londýne a po ...



Zdieľať
BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Michal Mertiňák si zahrá na "výberovom" turnaji ATP World Tour Finals (22. - 29. novembra) vo štvorhre 22 rokov po triumfe Miloslava Mečířa na šampionáte - takisto v Londýne a po boku českého partnera. Terajší kapitán daviscupového tímu SR sa radoval v sezóne 1987 s Tomášom Šmídom, Mertiňák získal miestenku v stredu spolu s Františkom Čermákom.


"Je v tom zaujímavá symbolika, že to pri tom striedaní dejísk takto vyšlo. My sme však vtedy hrali v Royal Albert Hall, čo bolo veľmi zaujímavé - človek sa skôr cítil ako v divadle. Mnohí moji známi sa veru čudovali tenisu v tých priestoroch. Aj v súčasnosti si na to občas spomeniem, keď vidím v televízii či na DVD nejaký koncert odtiaľ," povedal pre agentúru SITA Miloslav Mečíř a pokračoval: "Ten Miškov postup na Masters je prekrásnym úspechom. Také niečo sa nepodarí každému a hocikedy. Je to pozitívne aj pre slovenské tenisové prostredie - máme tu ďalší vzor a métu." O svojom účinkovaní so Šmídom olympijský víťaz zo Soulu 1988 Mečíř uviedol: "Tomáš bol o osem rokov starší, primerane skúsenejší a v tom debli etablovanejší. Veľa ma toho naučil, ja som tú štvorhru nehrával až tak dlho a často. O to viac si cením ten triumf. Naše priateľstvo pretrvalo dodnes, práve nedávno sme si telefonovali. Pre mňa tá trofej bola aj akousi satisfakciou za predchádzajúci šampionát vo dvojhre v New Yorku, kde sa mi urobil pľuzgier, ťažko sa mi behalo a výsledky boli sklamaním. V Londýne som si to vzápätí vynahradil." Mečíř v USA prehral všetky tri duely v základnej skupine - s Austrálčanom Patom Cashom (5:7, 4:6) i Švédmi Stefanom Edbergom (3:6, 3:6) a Matsom Wilanderom (4:6, 1:6).

Karol Kučera si na koncoročných MS - vtedy práve ako zverenec Mečířa - zahral na sklonku sezóny 1998 v Hannoveri. V základnej červenej skupine proti Španielovi Carlosovi Moyovi i Rusovi Jevgenijovi Kafeľnikovovi zhodne získal úvodný set v tajbrejku, napokon to nestačilo. Rozlúčkový duel s Američanom Petom Samprasom trval iba 46 minút - 2:6, 1:6. Bratislavčan sa postupne dostal na dvorec 24. - 26. novembra, takže Mertiňákov debut v O2 Arene môže dátumovo presne korešpondovať. "Pre každého tenistu je postup na Masters veľkým zadosťučinením. Michalovi úprimne gratulujem, ide o perfektné vyústenie jeho kariéry po všetkých tých rokoch," skonštatoval Kučera a dodal: "Masters sú jednou veľkou slávnosťou, človek si užíva atmosféru. Byť v spoločnosti najlepších je niečo výnimočné. Mne to však v Hannoveri herne príliš nevyšlo. Mal som pocit, že som pripravený lepšie, než potom výsledky ukázali. Zrejme som si potreboval viac zvyknúť - možno ak by som tam postúpil aj po druhý raz... Napríklad kurt bol bez deblových čiar, dosť mi to robilo problémy. Prvé dva zápasy proti Moyovi a Kafeľnikovovi neboli zlé, od Samprasa som na záver dostal školu."

Dominik Hrbatý si medzi elitou zahral o sezónu neskôr na vtedajšom Grand Slam Cupe v Mníchove najmä vďaka svojmu prieniku do semifinále parížskeho Roland Garros. Hneď v osemfinálovom 1. kole podľahol Nemcovi Tommymu Haasovi: "Bol vtedy lepší. Ja som sa na to vystúpenie veľmi tešil. Na podujatí takého typu je všetko slávnostnejšie, atmosféra príjemná, iná ako na bežnom turnaji. Jednoducho tenisový vrchol a zážitok na celý život," zalovil v spomienkach Hrbatý a dodal: "S Mišom sme si po každom zápase, keď už boj o miestenku vrcholil, písali. Ten postup do Londýna je niečo super, veľký úspech. Tých singlových nemal slovenský mužský tenis v ostatnom čase nejako veľa, Mertiňák to však teraz potiahol. V debli postupne našiel triky a finty, zlepšil si volejovú i celkovú úderovú istotu a v neposlednom rade našiel partnera, ktorý mu sedí. Tá chémia je mimoriadne dôležitá."

Prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko vyhlásil: "Vynikajúci úspech, treba ho vyzdvihnúť! Navyše, je obdivuhodné, akým spôsobom sa tej šance chopili. Minulý týždeň vo Valencii boli vynikajúce dvojice a psychický tlak veľký. Vyplýval z toho, že tá pozícia Mertiňáka a Čermáka vtedy nebola ideálna. Miško je však športovcom telom i dušou, obrovským príkladom. Poznám ho od jeho žiackeho obdobia a prístupom dodnes ide o hráča, akým by mali byť všetci. Za to si ho veľmi vážim. Dosiahol mimoriadny výsledok napriek tomu, že jeho kariéra sa nevyvíjala priamočiaro, poznačili ju zdravotné problémy. Práve to je na športe pekné - pochopiť, že popri víťazstvách prichádzajú aj prehry a horšie obdobia, v ktorých sa treba s optimizmom pustiť do ďalšej práce."

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška skonštatoval: "Postup na Masters je popri grandslamovom triumfe snom každého hráča. Mišo patrí k deblovej svetovej špičke, stabilizoval svoju výkonnosť a s Františkom Čermákom vytvorili skvelý pár objektívnymi schopnosťami oboch, ale aj zohratosťou. Vyústilo to do zisku piatich tohtoročných titulov a postupu na londýnsky šampionát. Úprimne gratulujem! Po parížskom grandslamovom semifinále Dominiky Cibulkovej, jej triumfe s Dominikom Hrbatým na Hopman Cupe, trofejou Magdy Rybárikovej v Birminghame či finále štvorhry Daniely Hantuchovej na melbournských Australian Open ide o ďalší vynikajúci tohtoročný úspech pre náš tenis."

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Traja Slováci s asistenciami v NHL, debakel Columbusu
<< predchádzajúci článok
Hossa začne trénovať s fyzickým kontaktom