Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

13. decembra 2011

Mesto chce uspieť v spore o PKO, hľadá právnikovMesto Bratislava sa odvolá voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I, ktorý začiatkom decembra dal za pravdu spoločnosti Henbury Development, vlastníkovi pozemkov pod Parkom kultúry a oddychu (PKO) ...Zdieľať
pko BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) - Mesto Bratislava sa odvolá voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I, ktorý začiatkom decembra dal za pravdu spoločnosti Henbury Development, vlastníkovi pozemkov pod Parkom kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave, v jej spore s mestom.


"Čakáme na to, že nám doručia rozsudok prvostupňového súdu. Dáme odvolanie na krajský súd a predpokladám, že krajský súd usporiada férové súdne konanie a zoberie do úvahy argumenty, ktoré ponúkneme," povedal dnes pri prehliadke PKO primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Mesto totiž tvrdí, že bývalý primátor Andrej Ďurkovský nemal právo bez súhlasu zastupiteľstva rozhodnúť o zbúraní PKO, pretože mal mandát rokovať len o predaji budovy.

"Dnes sme vypísali výberové konanie na právnu kanceláriu, ktorá bude mesto zastupovať v súdnom spore," uviedol Ftáčnik.

Mesto s investorom vedie súdny spor aj o určenie vzťahu k pozemku. Podľa Ftáčnika je nespochybniteľné, že pozemok pod PKO je súkromný a vlastník majetku preto žiada nájomné vo výške 20-tisíc eur mesačne.

"My hovoríme, že nechceme nájomné, ale chceme vecné bremeno, ktoré podľa všetkého bude odplatné a výšku tej odplaty určí súd. Dali sme žiadosť na súd, aby rozhodol o výške odplaty za vecné bremeno, aby sme mohli využívať budovu a pozemok primeraným spôsobom," povedal primátor.
Žaloba je pripravená

To, či mesto podá na investora žalobu za poškodenie PKO, dnes ešte Ftáčnik povedať nevedel. "Žalobu máme pripravenú, ale ešte sme ju nepodali," povedal s tým, že stav dnešného PKO má na svedomí nielen investor, ale aj mesto, ktoré do budovy dlhodobo neinvestovalo, neopravilo kotolňu a neriešilo napríklad ani zatekanie.

Výšku škôd by mali podľa primátora posúdiť začiatkom budúceho roka odborníci a pracovníci Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, ktorí v budove PKO sídlili.

Mesto sa momentálne rozhoduje, či bude celú situáciu okolo PKO riešiť len súdnou cestou, kde podľa Ftáčnika nie je jasné, ako to celé môže dopadnúť, alebo sa bude so spoločnosťou Henbury Development snažiť dohodnúť mimosúdne.

V tomto prípade by však mesto Bratislava potrebovalo aj pomoc štátu, ktorý by mal pre investora uvoľniť budovu Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ktoré sídli vedľa PKO. Správu budovy by malo mesto od investora v plnom rozsahu prebrať od 1. januára. "Momentálne máme alokovaných 300-tisíc na to, aby tu nedošlo k škodám spôsobeným zimou," povedal primátor.


Peniaze na vykurovanie a opravy škôd

Vysvetlil, že mesto peniaze použije na zabezpečenie vykurovania budovy a opravu najnutnejších škôd. V súčasnosti je vykurovaná len Estrádna sála. "V tejto časti sa kúri. Tu by bolo možné pomerne rýchlo obnoviť prevádzku," tvrdí primátor.

Neprívetivejšie podľa neho môže pôsobiť Spoločenská sála. "Je v takom stave, v akom bola pre rokom, keď bola odovzdaná do správy Henbury Development. V tejto časti je zima, pretože sa tu nekúri," vysvetlil Ftáčnik.

Odborníci preto podľa neho musia rozhodnúť, či mesto investuje do novej plynovej kotolne alebo sa pokúsi obnoviť starú parnú, ktorá je veľmi neefektívna. Horšie ako veľké sály sú dnes na tom napríklad divadlo a miestnosti, kde boli kancelárie a rôzne krúžky. "Bude si to vyžadovať väčšie investície," povedal primátor.

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. na druhom pojednávaní 5. decembra dala za pravdu spoločnosti Henbury Development v jej spore s mestom Bratislava. Uznala platnosť právnych úkonov, teda zmluvy o spolupráci ako aj preberacieho protokolu a dodatkov týchto dokumentov, ktoré boli uzavreté medzi účastníkmi sporu.

Podľa žalobcu sa týmito dokumentmi hlavné mesto zaviazalo zabezpečiť zbúranie PKO na náklady spoločnosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nezamestnanosť na Slovensku je tretia najvyššia v rámci OECD
<< predchádzajúci článok
Podľa Greenpeace sa rokovania o klíme skončili neúspechom

Mesto chce uspieť v spore o PKO, hľadá právnikov - diskusné fórum čitateľov