Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. októbra 2016

Mexiko chce do roku 2020 montovať ročne päť miliónov áutIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok
Mexiko 2. októbra (TASR) - Automobilový priemysel sa stal jedným z najdôležitejších odvetví mexickej ekonomiky. Agentúra DPA uviedla, že vlani dosiahla jeho produkcia hodnotu 46,6 miliardy eur a na hrubom domácom produkte krajiny (HDP) sa podieľal 3 %. Na montáži vozidiel a subdodávkach pre automobilky sa zúčastňuje 900.000 ľudí.


V minulom roku zišlo v krajine z montážnych liniek 3,4 milióna áut. Väčšina z nich sa vyviezla do zahraničia.

Mexiko chce do roku 2020 dosiahnuť ročnú výrobu automobilov päť miliónov. Ak sa mu to podarí, dostane sa zo súčasného siedmeho miesta do prvej pätice štátov s najrozvinutejším automobilovým priemyslom.

Takmer všetky veľké svetové automobilky si už postavili závody aj v Mexiku. Volkswagen má v Pueble svoj druhý najväčší závod. Jeho dcéra Audi v jeho blízkosti uviedla v piatok (30. 9.) do prevádzky svoj prvý závod v Severnej Amerike. V Mexiku sú aj Nissan, General Motors, Chrysler, Ford, Honda a Toyota.

Koncerny oceňujú výhodnú polohu krajiny, fakt, že susedí so Spojenými štátmi. Mzdy v porovnaní so severným susedom sú pomerne nízke. Mexiko už podpísalo dohody o vytvorení zón voľného obchodu s vyše 40 štátmi. Umožňujú mu vyvážať autá na ich trhy bezcolne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cestovný ruch na Slovensku zažíva v súčasnosti svoj najlepší rok vôbec
<< predchádzajúci článok
Vo veku 83 rokov zomrel literárny a kultúrny historik Imrich Sedlák

Mexiko chce do roku 2020 montovať ročne päť miliónov áut - diskusné fórum čitateľov