Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. augusta 2007

MF predložilo rozpočet s budúcoročným deficitom 2,3 % HDPRozpočet verejnej správy na roky 2008 až 2010, ktorý ministerstvo financií predložilo vládnemu kabinetu, počíta v budúcom roku s deficitom verejných financií na úrovni 2,3 % hrubého domáceho ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) - Rozpočet verejnej správy na roky 2008 až 2010, ktorý ministerstvo financií predložilo vládnemu kabinetu, počíta v budúcom roku s deficitom verejných financií na úrovni 2,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedol to štátny tajomník ministerstva František Palko vo svojom komentári v denníku Hospodárske noviny. Oproti tohtoročnému rozpočtovanému deficitu tak ide o jeho redukciu o 0,6 percentuálneho bodu. Na nasledujúce dva roky pritom podľa Palka rozpočet počíta s ďalším znižovaním deficitu o 0,5 percentuálneho bodu ročne. Predložený návrh tak rešpektuje májové rozhodnutie vlády o deficitoch verejných financií, na ktorom sa uzniesla v rámci schvaľovania rozpočtových východísk.

Návrh rozpočtu je pritom podľa Palka zodpovedný a reálny. Za zodpovedný ho označil predovšetkým v pokračovaní fiškálnej konsolidácie, ktorá znižuje produkciu dlhov. "Fiškálna konsolidácia nie je prvok imidžu, ale má obrovský význam práve z hľadiska zodpovednosti voči občanom," uvádza v komentári v Hospodárskych novinách Palko. Realistický je podľa neho z hľadiska makroekonomických prognóz, na ktorých je postavený. V rozpočte sa podľa štátneho tajomníka počíta v nasledujúcich troch rokoch s hospodárskym rastom, ktorý bude oscilovať okolo 5,9 % ročne, s infláciou v rozpätí 1,9 % až 2,4 % a s nezamestnanosťou nižšou ako 9 %. Priemerné mzdy by mali rásť zhruba 4-percentným tempom, spotreba domácností sa zvýši o 4 % až 6 %. Vzrastú podľa Palka aj dôchodky, a to o niečo viac ako 4 %.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muž, ktorý prepadol poštu, je už v rukách polície
<< predchádzajúci článok
Kanadá má nového ministra zahraničia aj obrany