Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. februára 2009

MF SR pracuje na možnosti obmedzenia eurocentov v obehuPoužívanie jedno a dvojcentových mincí v obehu na Slovensku sa možno obmedzí. Ku konkrétnym krokom pre postupné vylúčenie najmenších eurových mincí z obehu, by sa po analýze všetkých možných ...Zdieľať
BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) - Používanie jedno a dvojcentových mincí v obehu na Slovensku sa možno obmedzí. Ku konkrétnym krokom pre postupné vylúčenie najmenších eurových mincí z obehu, by sa po analýze všetkých možných dopadov mohlo pristúpiť už v druhej polovici tohto roka. "Predpokladám, že v priebehu prvého polroku tohto roku by sme mohli mať jasno v tom, ako by sme to mohli urobiť. Ak bude konsenzus v tejto veci, myslím si, že je to možné posunúť do legislatívneho procesu," povedal v utorok po rokovaní parlamentného výboru pre financie, rozpočet a menu štátny tajomník rezortu financií Peter Kažimír. Prípadne obmedzenie používania jedno a dvojcentových mincí privítal aj prezident Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Igor Vida. "Je to veľmi pragmatické riešenie, my ho veľmi podporujeme," konštatoval Vida.


Slovensko by pri obmedzení používania najmenších eurových mincí mohlo využiť skúsenosti zo zrušenia používania 10 a 20 halierových mincí, ktorých platnosť skončila k záveru roka 2003. Podľa Kažímíra je to koncepcia, ktorú už na Slovensku veľmi dobre poznáme. V prípade postupného obmedzenia používania najmenších centov, by sa záverečný účet pri platbe zaokrúhľoval na celých päť centov. "Je to koncept, na ktorom sme začali pracovať," uviedol Kažimír. Podľa jeho slov je však dôležité najprv zodpovedne analyzovať možné dopady na infláciu. Ako ďalej v utorok uviedol, na tomto kroku je cítiť záujem tak z oblasti obchodu ako aj spotrebiteľov.

Počet mincí v obehu po zavedení eura výrazne vzrástol. Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka bol pôvodne uvažovaný objem vyrazených euromincí pre obeh na Slovensku navýšený zo 400 mil. kusov na 500 mil. kusov. NBS k takémuto kroku pristúpila na základe informácií z trhu. "Je tu 100 mil. kusov navyše oproti pôvodnému zámeru," povedal v utorok Šramko, s tým, že NBS pri stanovení konečného objemu hotovosti rešpektovala názor trhu. Ak sa však podľa jeho slov ukáže, že mince sú v obehu nadbytočné, postupne sa uskladnia v centrálnej banke.

Možnosť obmedzenia najmenších euromincí v obehu pripustil v závere minulého týždňa premiér Robert Fico. Po tom ako v piatok povedal, že si vie takéto obmedzenia predstaviť, zvažovanie obmedzení potvrdil aj vládny splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát. "Tejto téme sa aktívne venujeme a o prípadných záveroch budeme určite verejnosť informovať," uviedol v pondelok Barát pre agentúru SITA. Slovensko vzhľadom na členstvo v eurozóne nemôže určovať štruktúru eurových platidiel na národnej úrovni. Podľa Baráta sú však známe príklady Fínska a Holandska, ktoré používanie drobných mincí v reálnom hotovostnom obehu výrazne utlmili. Vládny splnomocnenec pripustil určité komplikácie, ktoré najmenšie centy spôsobujú v obehu. "V súčasnosti registrujem, že maloobchodníci, banky, ale tiež aj spotrebitelia považujú jedno a dvojcentové mince skôr za zbytočnú záťaž," uviedol Barát.

Slovensko by tak obmedzením používania najmenších eurových mincí mohlo nasledovať Holandsko a Fínsko. Vo Fínsku je používanie centov obmedzené zákonom, ktorý hovorí o zaokrúhľovaní platieb na päť centov. "Zaokrúhľuje sa celý nákup, nie jednotlivé položky. Platby uskutočnené platobnou kartou sú prepočítavané na centy a nezaokrúhľujú sa," spresnila pre agentúru SITA hovorkyňa Národnej banky Slovenska Jana Kováčová. Pokiaľ by však obyvateľ alebo cudzinec chcel platiť jedno a dvojcentovými mincami, obchodníci ich musia podľa jej slov prijať, pretože je to zákonné platidlo. Podobný systém je pritom zaužívaný aj v Holandsku, kde však nie je riadený zákonom. Podľa stanoviska centrálnej banky počet nominálov eurových mincí určuje Európska komisia, pričom zohľadňuje potreby celej eurozóny.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moskva a Minsk podpíšu dohodu o spoločnom obrannom systéme
<< predchádzajúci článok
Rozvojová agentúra opäť hľadá riaditeľa