Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. septembra 2007

MH chce predávajúcich odbremeniť od neoprávnených reklamáciíOd budúceho roka by sa malo odstrániť neprimerané zaťaženie predávajúcich pri vybavovaní reklamácií. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) totiž navrhuje, aby sa za neoprávnenú reklamáciu ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) - Od budúceho roka by sa malo odstrániť neprimerané zaťaženie predávajúcich pri vybavovaní reklamácií. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) totiž navrhuje, aby sa za neoprávnenú reklamáciu považovalo vytknutie vady výrobku, ktorá vznikla v dôsledku prirodzeného opotrebenia alebo použitia výrobku v rozpore s návodom na použitie. O neoprávnenú reklamáciu by malo ísť aj v prípade vytknutia vady výrobku, ktorý nesie znaky zjavného poškodenia spôsobeného neprimeraným alebo neodborným zásahom spotrebiteľa. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorý predložil rezort hospodárstva do pripomienkového konania.

Ak predávajúci zamietol reklamáciu ako neoprávnenú, mal by byť podľa navrhovanej novely zákona povinný informovať spotrebiteľa o tom, ktorej osobe môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak predávajúci reklamáciu nezamietol ako neoprávnenú, znáša náklady odborného posúdenia výrobku. V prípade, ak predávajúci zamietne reklamáciu ako neoprávnenú a spotrebiteľ odborným posúdením preukáže, že výrobok v čase uplatnenia reklamácie mal vadu, za ktorú zodpovedá predávajúci, spotrebiteľ by mal mať právo znova uplatniť reklamáciu.

Predávajúci by mal byť povinný rozhodnúť o oprávnenosti reklamácie v zložitých prípadoch do desiatich pracovných dní. V súčasnosti má v takýchto prípadoch na rozhodnutie o oprávnenosti reklamácie tri pracovné dni. V prípade, ak predávajúci je povinný zaslať výrobok na odborné posúdenie, vybavenie reklamácie by podľa navrhovanej novely nemalo trvať dlhšie ako 45 dní.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zadržali utečencov aj s prevádzačmi
<< predchádzajúci článok
Polícia pátra po dvoch dievčatách