24hod.sk    Ekonomika

18. februára 2010

MH chce regulovať výstavbu slnečných elektrární



Výstavba slnečných elektrární na Slovensku bude zrejme viac regulovaná ako doteraz. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nechce ustúpiť od novely zákona o energetike, ...



Zdieľať
ilustračné foto SITA


BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Výstavba slnečných elektrární na Slovensku bude zrejme viac regulovaná ako doteraz. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nechce ustúpiť od novely zákona o energetike, ktorá je v súčasnosti v Národnej rade SR. V nej rezort navrhuje, aby o osvedčenie na výstavbu slnečných elektrární museli žiadať všetci investori, ktorí plánujú postaviť tento zdroj na Slovensku. Doteraz museli žiadať investori osvedčenie iba pre projekty výstavby slnečných elektrární s výkonom nad jeden megawatt. Podľa novely zákona o energetike osvedčenie nebudú musieť žiadať len investori, ktorí chcú postaviť solárne elektrárne na budovách a budú mať výkon maximálne 100 kilowattov.

Ako uviedol na Komisii pre energetiku hospodárskeho parlamentného výboru generálny riaditeľ sekcie pre energetiku ministerstva hospodárstva Ján Petrovič, štát nechce zakázať výstavbu slnečných elektrární, ale musí brať ohľad aj na bezpečnosť prenosovej sústavy.

V súčasnosti je podľa Petroviča problémom fakt, že investori obchádzali vydávanie osvedčení na výstavbu slnečných elektrární s výkonom nad jeden megawatt tým, že projekt rozdelili na menšie projekty výstavby slnečných elektrární do jedného megawattu. “Chceli sme podporovať pôvodný zámer, aby sa vydávanie osvedčenia netýkalo zdrojov s výkonom do jedného megawattu. Ale čo sa stalo, desať-, šesť-, štyrimegawattové projekty sa zrazu premenili na viac 0,9-megawattových projektov. Od distribučných spoločností sme hneď dostali informáciu - pozor, účelovo sa rozbíja projekt na výkonnostne menšie," vysvetlil Petrovič.

Distribučné spoločnosti novelu zákona o energetike vítajú. Podľa člena predstavenstva Západoslovenskej energetiky, a.s. Andreja Devečku je potrebné zaviesť reguláciu výstavby slnečných elektrární aj s menším výkonom ako jeden megawatt, pretože distribučné spoločnosti evidujú veľké množstvo žiadostí o pripojenie do distribučnej siete. To podľa neho môže ohroziť bezpečnosť celej prenosovej siete. "V súčasnosti my musíme zo zákona pripájať každého žiadateľa, ktorý chce postaviť zdroj s výkonom pod jeden megawatt. Dnes je tých žiadostí s výkonom viac ako 600 megawattov. Z hľadiska bezpečnosti je aktuálna otázka, kde je tá hranica, aby napokon nedošlo ku škodám," konštatoval Devečka.

Podľa predsedu Komisie pre energetiku Stanislava Janiša regulácia výstavby slnečných elektrární je potrebná, ale mala by mať stanovené jasné pravidlá. "V novele zákona o energetike nie sú pravidlá. Keďže nevieme, na základe čoho bude ministerstvo hospodárstva a Slovenská elektrizačná prenosová sústava regulovať výstavbu, tak vždy budú podozrenia, že ty si mi bližší a ty dostaneš povolenie, a ty nie. Legislatíva by sa mala hlavne popasovať s tým, aby sme nastavili jasné pravidlá," dodal poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Stanislav Janiš.

Výstavba slnečných elektrární na Slovensku sa po schválení novely zákona o energetike podľa Slovenskej organizácie pre obnoviteľné zdroje energie (Slovak RE Agency) skomplikuje. "Odmietame tento návrh a považujeme ho za likvidačný pre fotovoltaický sektor. Povinnosť žiadať o osvedčenie od ministerstva hospodárstva predstavuje ďalšiu nezmyselnú byrokratickú záťaž pre tento obnoviteľný zdroj," konštatovala organizácia.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava na jeseň minulého roka vydala na základe vypracovaných pravidiel kladné stanovisko pre 36 projektov výstavby slnečných elektrární s jednotkovým inštalovaným výkonom od 1 do 4 megawattov, ktoré sa zmestili do stanoveného limitu 120 megawattov súhrnného inštalovaného výkonu. Záujem o výstavbu slnečných elektrární na Slovensku bol však takmer až trojnásobný. Pre projekty výstavby veterných elektrární chce Slovenská elektrizačná prenosová sústava zverejniť pravidlá v najbližšom období.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.), ktorá prevádzkuje slovenskú prenosovú sústavu, reguluje pripájanie slnečných a veterných elektrární na elektrizačnú sieť už niekoľko rokov. Slovenská elektrizačná prenosová sústava totiž považuje tieto zdroje za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby a zaradila ich medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE).

SITA

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/mh-chce-regulovat-vystavbu-slnecnych-elektrarni-cl105313.html