Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. októbra 2009

MH pokračuje v prípravách na energetickú krízu



Ministerstvo hospodárstva SR (MH) pokračuje v prípravách na prípadný vznik energetickej krízy. Rezort hospodárstva už vypracoval novú vyhlášku, ktorou sa ustanovujú podrobnosti pri vyhlasovaní ...



Zdieľať
BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) - Ministerstvo hospodárstva SR (MH) pokračuje v prípravách na prípadný vznik energetickej krízy. Rezort hospodárstva už vypracoval novú vyhlášku, ktorou sa ustanovujú podrobnosti pri vyhlasovaní stavu núdze a opatrenia na odstránenie stavu núdze, či už v elektroenergetike alebo v plynárenstve. Novou vyhláškou chce rezort hospodárstva zabezpečiť efektívnejšie uplatňovanie obmedzujúcich opatrení pri vyhlasovaní stavu núdze a zabezpečiť lepšiu spoluprácu jednotlivých dispečingov.


Podľa novej vyhlášky napríklad dispečing prevádzkovateľa prenosovej sústavy bude môcť požiadať plynárenský dispečing kvôli zabezpečeniu podporných služieb o pozastavenie uplatnenia obmedzujúcich opatrení v plynárenstve. Napríklad paroplynové elektrárne by tak mohli naďalej vyrábať elektrickú energiu prostredníctvom zemného plynu a tak poskytovať pre prenosovú sústavu podporné služby. Vďaka novej vyhláške by sa mala upraviť aj koordinácia ministerstva s prevádzkovateľmi jednotlivých dispečingov, prevádzkovateľmi sietí a zásobníka. Rezort hospodárstva vo vyhláške okrem iného navrhuje, aby konkrétne obmedzujúce opatrenia pri stave núdze, obmedzujúce odberové stupne a obmedzujúce vykurovacie krivky boli súčasťou zmluvy o dodávke plynu.

"Vo vyhláške sú definované postupy ministerstva realizované v súčinnosti s plynárenským dispečingom pri riešení stavu núdze a spôsob detailnejšieho stanovenia hodnoty obmedzujúcich odberových stupňov a vykurovacích kriviek pri vyhlásení obmedzujúcich opatrení v plynárenstve," konštatoval rezort hospodárstva v návrhu vyhlášky.

Slovensko sa podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) už nemusí obávať plynovej krízy, tak ako na začiatku tohto roka. Podľa ministerstva je Slovensko v súčasnosti pripravené na prípadnú plynovú krízu lepšie, ako to bolo počas januárovej plynovej krízy. Slovensku by mali pomôcť prežiť plynovú krízu najmä diverzifikačné zmluvy o dodatočných dodávkach plynu. Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) uzavrel kontrakt so spoločnosťou E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Na základe týchto dohôd spoločnosti dodajú na Slovensko zo svojich západných zdrojov plyn až do celkovej výšky 850 mil. metrov kubických ročne. Slovenskí plynári začiatkom augusta uzavreli zmluvu o výpomocných dodávkach plynu aj s nemeckou spoločnosťou VNG-Verbundnetz Gas, ktorá v prípade plynovej krízy dodá pre Slovensko do 30 mil. metrov kubických zemného plynu.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári tohto roka. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Minister Jahnátek vie, kto stojí za vznikom krízy
<< predchádzajúci článok
Brown odmietol poslať ďalších 2 tisíc vojakov do Afganistanu