Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. mája 2014

Michal Hvorecký vydal knihu poviedok Naum



Kniha poviedok Naum od Michala Hvoreckého



Zdieľať
Kniha poviedok Naum od Michala Hvoreckého Foto: TASR/wwww.book.review.sk
 
Bratislava 7. mája (TASR) - V centre pozornosti poviedok Naum je vnímanie reality súčasným človekom, jeho vnútorný boj, otázka vzťahu dvoch ľudí po všetkých stránkach.


„Existuje niečo ako naliehanie okamihu. Urob to teraz alebo nikdy, nastala tá pravá príležitosť. Gréci to nazvali kairos, podľa boha priaznivej okolnosti a správneho momentu, ktorý vedel zvoliť chvíľu pre boží zámer“(Naum, 2013,s.109).

Táto kniha je zbierkou jedenástich poviedok autora Michala Hvoreckého, ktorá zobrazuje osudy jednotlivca a jeho pocity, vnútorný boj a život v 21. storočí. Hlavní hrdinovia Hvoreckého poviedok sú antihrdinovia, často zložité povahy, nepochopené okolím. Kvôli prekážkam, ktoré im do cesty stavia samotná spoločnosť, nemôžu naplno využiť a uplatniť svoj talent. Dominuje pesimizmus, no je podávaný s nadhľadom a iróniou. V poviedke Láska a smrť na Vianoce opisuje zážitky francúzskeho učiteľa, ktorý sa zamiluje do svojej študentky a ona ho pozve na Vianoce na rodnú Oravu, kde učiteľ spoznáva preňho smiešne i absurdné slovenské tradície. Poviedka Návrat na Dunaj zase rozpráva príbeh muža menom Niko. Fotograf, ktorý uprednostnil kariéru pred rodinou. Cestuje po Dunaji, aby spoznal vlastné priority.

Za ústrednú poviedku celej knihy považujem tú s názvom Naum. Je to príbeh počítačového grafika, mladého génia, ktorý vo veľmi mladom veku vytvoril svoj vlastný font. Je veľmi úspešný, no osamelý, pretože nemá čas sa s niekým zoznámiť. Nechcem prezrádzať, o čom je dej ostatných poviedok, no verím, že každý čitateľ k nim pocíti sympatie. Postavy sa prejavujú ako spoločenskí outsideri, hoci ich spoločnosť nevylučuje. Je to len ich vnútorný pocit. Zaujalo ma, ako autor prirovnal ženy k písmu – niektoré sú jednoduché, iné zložité. „Veľmi sa mi páči malé r či veľké U, ale najviac som vždy obdivoval áčko“. Motív bozku, ktorý predznamenáva začiatok vzťahu, porovnáva s pôžitkom pani Bovaryovej, keď naposledy na smrteľnej posteli pobozkala nohu Krista zmierená s Bohom.

Rozprávanie postavy je sčasti realistické, sčasti sú to výplody fantázie a snenia, prechádzajúce do precitnutia v realite. Knihu vrelo odporúčam tým, ktorí sa zaujímajú o problémy slovenskej kultúry a ktorí, rovnako ako autor, cítia potrebu zmeny. Hvorecký sa vyjadril o svojej túžbe po tom, že v budúcnosti napíše knihu, v ktorej zmení vývoj Slovenska po prvej svetovej vojne. Možno to znie ako románová utópia, ale práve v tom spočíva sila literatúry: ponúka podnety na to, aby sme uvažovali, „čo by sa stalo, keby…“



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kauza Cervanová vychádza na DVD, pokrstí ho Jan Kraus
<< predchádzajúci článok
V delfináriu v Donecku sa narodilo mláďa, ktoré pomenovali Mier