Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. mája 2016

MICHEL: Rok 2016 je rokom, keď treba zaviesť do praxe Parížsku dohodu



Rok 2015 bol rokom diskusií, rok 2016 je teraz rokom činnosti. Rokom, keď treba zaviesť do praxe Parížsku dohodu, schválenú na Konferencii OSN o klimatických zmenách (COP21). Konala sa v ...



Zdieľať
COP21 Foto: TASR/AP
Bratislava 20. mája (TASR) - Rok 2015 bol rokom diskusií, rok 2016 je teraz rokom činnosti. Rokom, keď treba zaviesť do praxe Parížsku dohodu, schválenú na Konferencii OSN o klimatických zmenách (COP21). Konala sa v dňoch 30. novembra až 12. decembra 2015 v Paríži - Le Bourget. Rok 2016 je rokom, keď treba konať dvoma spôsobmi: jednak treba znižovať emisie plynov vyvolávajúcich skleníkový efekt a jednak treba adaptovať naše správanie v súvislosti so zmenami, terajšími aj budúcim, ktoré nastanú vo všetkých krajinách sveta, aj na Slovensku. Pre TASR to povedala Marie-Flore Michel z oddelenia Vedeckej, odbornej a univerzitnej spolupráce na Veľvyslanectve Francúzskej republiky na Slovensku.


Parížska dohoda o klimatických zmenách bola schválená v posledný deň Konferencie OSN o klimatických zmenách (COP21) 12. decembra 2015 podpisom predstaviteľov 195 krajín sveta.

Francúzske veľvyslanectvo a Francúzsky inštitút na Slovensku (FIS) vlani intenzívne pracovali na téme obmedzenia klimatických zmien s viacerými aktérmi na Slovensku. Aktéri, skupina COP21, počas roku 2015 pomáhali francúzskemu veľvyslanectvu realizovať "bohatý a pestrý program" orientovaný na zvýšenie povedomia slovenskej verejnosti o výzvach, týkajúcich sa klimatických zmien, a o tom, čo sa stalo predmetom rokovaní na Konferencii OSN o klimatických zmenách v Paríži. V skupine COP21 na Slovensku sa združili všetci partneri - od predstaviteľov inštitucionálnych partnerov, cez zástupcov regiónov, radníc, podnikov, občianskych združení, asociácií až po zástupcov občianskej spoločnosti. Spomedzi inštitúcií M.-F. Michel spomenula napríklad Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR), Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), na miestnej úrovni napríklad Radnicu hlavného mesta SR Bratislavu. "Konštatovali sme, že slovenská verejnosť nemala dostatočné povedomie o tom, o čo ide pri narušení klímy, preto sme sa rozhodli vytvoriť partnerstvo so slovenskými aktérmi, ktorí potom zobrali na seba úlohu zvýšiť povedomie slovenskej spoločnosti o danej problematike," povedala.

"Cieľom francúzskeho veľvyslanectva a Francúzskeho inštitútu na Slovensku s partnermi v spojitosti s COP21 bolo zvýšiť povedomie o otepľovaní planéty, teda o globálnom zvyšovaní teploty na planéte, čo má dôsledky vo všetkých oblastiach - napríklad v extrémnych prejavoch, akými sú častejšie záplavy, častejšie suchá, rovnako na ekonomiku, rovnako na zdravotný stav obyvateľstva - teda vo všetkých oblastiach. Teda cieľom COP21 bolo a stále zostáva obmedziť otepľovanie planéty znižovaním emisií plynov vyvolávajúcich skleníkový efekt a zároveň uľahčiť adaptáciu obyvateľstva na následky klimatických zmien vo všetkých krajinách sveta, ktoré sú síce rôzne, ale existujú vo všetkých štátoch," zdôraznila.

"Mnohé z podujatí boli orientované na mladých ľudí, lebo zastávame názor, že dnešné narušenia klímy budú mať ďalšie dôsledky na budúce generácie. Preto osobitnú pozornosť treba venovať zvyšovaniu povedomia o klimatických zmenách v prostredí ľudí, ktorí sa stanú zajtrajšími občanmi a aktérmi, prijímajúcimi rozhodnutia v budúcnosti. Išlo o mladých ľudí zo škôl, gymnázií, univerzít na Slovensku, ktorých sme informovali o problematike formou vedeckých dielní, simulovaním rokovania v Európskom parlamente (EP) s podporou poslanca EP Miroslava Mikolášika. Gymnazisti z celého Slovenska v ten deň diskutovali o problematike energií a ovzdušia."

Počas rozhovoru zdôraznila spoluprácu počas konferencie s Líviou Vašákovou zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, s vtedajším poslancom NR SR Mikulášom Hubom, občianskym a ekologickým aktivistom Pavlom Širokým, s odborníkom na energiu a klimatické zmeny Jurajom Mesíkom, s vedcom Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavlom Šťastným, "spolupracujeme aj s organizovaním filmového festivalu Ekotopfilm, najmä s jeho generálnym riaditeľom Petrom Límom", uviedla. V dňoch 16.-20. mája si diváci v rámci festivalu mohli pozrieť projekcie filmov zameraných na ochranu životného prostredia. V tomto roku malo Francúzsko v ponuke 12 filmov a "zorganizovali sme aj osobitný večer venovaný problematike životného prostredia". Vo štvrtok 19. mája v Bratislave francúzske veľvyslanectvo spoluorganizovalo prednášky francúzskych, českých a slovenských odborníkov. Medzi pozvanými hosťami boli aj člen Senátu, hornej komory Francúzskeho parlamentu, odborník na klimatické zmeny Ronan Dantec. Ďalším hosťom bol André Abreu z organizácie TARA Expéditions, sídliacej v Paríži, ktorá vlastní škuner a sleduje ním dosah klimatických zmien.

M.-F. Michel vyštudovala fyziku a chémiu, je klimatologička a špecialistka na environmentálne právo. Na Slovensko pricestovala 7. januára 2015. "Bol to osobitný deň, lebo to bol prvý deň teroristických útokov na redakciu Charlie Hebdo v Paríži" Od príchodu na Slovensko jej prvoradým poslaním sa stala spolupráca vo vedeckej oblasti. "Takže sa zameriavam na vedecké aktivity, na poskytovanie štipendií v tejto oblasti, na zintenzívnenie spolupráce medzi francúzskymi a slovenskými laboratóriami aj vedeckými pracoviskami," spresnila. "Pôvodne práca na COP21 nepredstavovala náplň mojej práce a poslania. Lenže svojim nadriadeným som v januári povedala, že som odborníčka na klimatológiu a veľvyslanec Didier Lopinot ma poveril koordinovaním aktivít orientovaných na COP21 za Veľvyslanectvo a inštitút na Slovensku," vysvetlila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cyperský súd dostal žiadosť o vydanie egyptského únoscu lietadla
<< predchádzajúci článok
Environmentalisti vidia v klimatickej dohode viaceré negatíva