24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2019

Miera inflácie v Číne dosiahla v máji 15-mesačné maximumInflácia v Číne vzrástla v máji na najvyššiu úroveň za viac než rok, keď spotrebiteľské ceny potiahli nahor vyššie ceny zeleniny a bravčového mäsa. Uviedol to v stredu čínsky štatistický ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Peking 12. júna (TASR) - Inflácia v Číne vzrástla v máji na najvyššiu úroveň za viac než rok, keď spotrebiteľské ceny potiahli nahor vyššie ceny zeleniny a bravčového mäsa. Uviedol to v stredu čínsky štatistický úrad.


Spotrebiteľské ceny v Číne sa v máji zvýšili medziročne o 2,7 % po 2,5-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Májová miera inflácie je tak najvyššia od februára minulého roka. Údaje sú v súlade s odhadmi analytikov.

Podľa ekonómov sa pod najvyššiu infláciu za 15 mesiacov podpísal najmä africký mor ošípaných, ktorý obmedzil dodávky bravčového na trh a zvýšil ceny mäsa takmer o pätinu. Okrem toho ceny ovplyvnilo aj nepriaznivé počasie, ktoré zasa nahor posunulo ceny zeleniny. Ceny bravčového vzrástli v máji o 18,2 % a ceny čerstvej zeleniny až o 26,7 %.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v Číne stagnovali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/miera-inflacie-v-cine-dosiahla-v-maji-15-mesacne-maximum-cl683934.html