Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. januára 2011

Miera solidarity pri výpočte dôchodkov sa od januára znížila



Miera solidarity pri výpočte dôchodkov sa od januára tohto roka poslednýkrát opäť mierne znížila. Týka sa to osôb, ktorých priemerná hrubá mzda od roku 1984 bola pod úrovňou priemernej ...



Zdieľať
dochodca Foto: SITABRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - Miera solidarity pri výpočte dôchodkov sa od januára tohto roka poslednýkrát opäť mierne znížila. Týka sa to osôb, ktorých priemerná hrubá mzda od roku 1984 bola pod úrovňou priemernej mzdy na Slovensku v jednotlivých rokoch. V roku 2010 sa týmto poistencom pri výpočte dôchodku brala do úvahy ich skutočná priemerná mzda od roku 1984, pričom sa im vo výške dôchodku zohľadňovalo aj 20 % zo sumy, ktorá im chýbala do dosiahnutia priemernej mzdy na Slovensku. V roku 2011 sa v tomto prípade zohľadní už len 16 % zo sumy, ktorá žiadateľovi o dôchodok chýbala do dosiahnutia priemernej mzdy. Na základe novely zákona o sociálnom poistení, ktorú presadil minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál, sa však už solidarita pri výpočte najnižších dôchodkov v ďalších rokoch nebude znižovať. Zostane tak na úrovni roka 2011.

S miernym znížením solidarity sa súčasne od januára 2011 mierne zvýši zásluhovosť pri výpočte dôchodkov v prípade osôb, ktorých priemerná hrubá mzda od roku 1984 bola vyššia ako 1,25-násobok priemernej mzdy na Slovensku v jednotlivých rokoch. V roku 2010 sa týmto osobám pri výpočte dôchodku bralo do úvahy 80 % zo sumy, ktorá je v rozmedzí 1,25-násobku až trojnásobku priemernej mzdy na Slovensku. V roku 2011 sa však bude brať do úvahy už 84 % zo sumy nad úrovňou 1,25-násobku priemernej mzdy až do trojnásobku priemernej mzdy žiadateľa o dôchodok. Takáto miera zásluhovosti sa bude uplatňovať v štátnom priebežnom pilieri aj po roku 2011.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenské hospodárstvo zrejme čaká spomalenie
<< predchádzajúci článok
Nutnosť záchrany ďalších členov EÚ nie je vylúčená