Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júna 2023

Mike Pence sa zapojil do boja o prezidentské kreslo, tento krok ho stavia proti TrumpoviBývalý americký viceprezident Mike Pence podal potrebné oficiálne dokumenty a pridal sa k rozrastajúcej sa skupine republikánov, ktorí majú záujem uchádzať sa o prezidentský ...Zdieľať
election_2024_iowa_23855 676x451 6.6.2023 (SITA.sk) - Bývalý americký viceprezident Mike Pence podal potrebné oficiálne dokumenty a pridal sa k rozrastajúcej sa skupine republikánov, ktorí majú záujem uchádzať sa o prezidentský úrad. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Tretie miesto v prieskumoch


Šesťdesiattriročný Pence by mal formálne spustiť kampaň v stredu v Iowe.

Tento krok ho oficiálne stavia proti Donaldovi Trumpovi, s ktorým v rokoch 2017 - 2021 úradoval v Bielom dome. Práve bývalý prezident pritom vedie v prieskumoch verejnej mienky, zatiaľ čo Pence je vo väčšine prieskumov na vzdialenom treťom mieste s podporou v jednociferných číslach.

Bývalý guvernér Indiany a kongresman sa pravdepodobne bude stavať do pozície pokračovateľa konzervatívnej agendy Trumpovej administratívy, no bez nepríjemnej záťaže.

Lojálny zástupca Trumpa


Pence, ktorý sám seba opisuje ako „kresťana, konzervatívca a republikána, v tomto poradí“, bol väčšinu štyroch rokov ako viceprezident lojálnym zástupcom Trumpa. Po útoku Trumpových podporovateľov na Kapitol z januára 2021 sa však od neho dištancoval.

Trump vtedy, okrem iného, tlačil na Pencea, aby zablokoval potvrdenie volebného víťazstva Joea Bidena v Kongrese, a keď sa mu nepodvolil, útočil na neho pre údajný nedostatok odvahy.

Niektorí účastníci nepokojov následne pri útoku kričali „obeste Mikea Pencea“ a mnohí Trumpovi lojalisti ho vnímajú ako zradcu.

Bývalý viceprezident sa v marci vyjadril, že Trumpovo podporovanie vzbúrencov „v ten deň ohrozilo moju rodinu a všetkých v Kapitole“.


Zdroj: SITA.sk - Mike Pence sa zapojil do boja o prezidentské kreslo, tento krok ho stavia proti Trumpovi © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajinci obvinili Rusov, že vyhodili do vzduchu veľkú priehradu a varujú pred záplavami (video)
<< predchádzajúci článok
Čaputová: Lídri B9 a NATO budú v Bratislave rokovať o bezpečnosti